Katarakt Ameliyatı Artık Çok Kolay

Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi hekimlerinden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytek Coşar, katarakt ve tedavi yöntemleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Katarakt Ameliyatı Artık Çok Kolay

Günümüzde kullanılan yöntemlerle katarakt ameliyatlarının kısa süre bir sürede yapıldığını anlatan Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytek Coşar, ameliyatların genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan, lokal anestezi ile yapıldığını ifade etti. Dr. Aytek Coşar, şunları dile getirdi; “Katarakt, gözün doğal lensinin bulanıklaşması sonucu gerçekleşen bir hastalık. Görme kaybına neden oluyor. Yaş, genetik faktörler, ısı, ışık gibi dış etkenler gibi nedenler katarakta yol açıyor. Katarakt tedavisi ise gözlük ya da ilaçlarla değil, yalnızca cerrahi yöntemlerle yapılan bir hastalıktır.” 

“YÜZDE 90’I YAŞLILIK SONUCUNDA OLUŞUYOR”

Kataraktın belirtilerinden de bahseden Dr. Aytek Coşar, “Başlangıçta belirti vermeyebilir. Sonrasında görmede bulanıklık, donuk görme, çift görme, okumakta zorlanma, ışığa duyarlılık gibi günlük yaşamı etkileyen belirtileri var. Tanısını göz hekimi, gözbebeklerini büyüten ilaçlar kullandıktan sonra muayene ederek koyabilir. Bazen katarak her iki gözde, bazen ise tek gözde başlar sonra diğer gözde de oluşur. Her iki durumda da kataraktı cerrahi yöntemlerle tedavi etmek gerekir” dedi.  

Kataraktın yüzde 90 oranla yaşa bağlı olarak geliştiğine dikkat çeken Dr. Aytek Coşar, yaşlılık dışında doğumsal olarak ya da sistemik hastalıklarında, gözde gelişen bazı hastalıklarda, ilaç kullanımı sonrası ya da travmalar sonucunda oluşabileceğini belirtti. 

“TEK TEDAVİSİ, AMELİYAT”

Katarakt tedavisinin sadece ameliyatla yapıldığını söyleyen Acıbadem Bodrum Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Coşar, Ameliyat sonrası, görüntünün eski netliğine kavuştuğunu belirterek şunları söyledi: 

“Günümüzdeki katarakt ameliyatları, kullanılan ileri teknoloji yöntemlerle hasta için gayet konforlu bir şekilde yapılıyor. Genellikle lazerle Ortalama 20-30 dakika arası sürer. Genelde lokal anestezi altında, hastayı uyutmadan yapıyoruz. Açıkçası konuşarak, muhabbet ederek gerçekleştiriyoruz ameliyatlarımızı. Ameliyat sonrası bir hafta – 10 gün içinde ilaç kullanıyor hastalarımız, kontrole de çağırıyoruz. Damlalarını kullanmasının yanı sıra hastanın gözünü koruması da çok önemli. Ameliyattan 2-3 gün sonra hastalar, günlük ev işlerini yapmaya, iş düzenlerine dönebiliyorlar ” dedi. 

“ÇİFT GÖZÜN AYNI ANDA AMELİYATI TERCİH EDİLMİYOR”

Katarakt ameliyatlarında tek gözün ameliyat edilmesini tercih ettiklerini, ameliyat edilen göz iyileştikten sonra diğer gözün işlemine başlanabileceğini belirten Dr. Coşar sözlerine şöyle devam etti:
 
“Çok sık yapılan ameliyatlardan biridir. Katarakt ameliyatında hasta açısından riskli bir durum gelişmesi çok az görülür. Genellikle sorun yaşanmaz. Teknoloji ve doktorun deneyimi, ameliyat başarısını yükselten unsurlardır.”