Yargıtay'dan Cennet Koyu Kararı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Bodrum Cennet Koyu’nun iş insanı Mehmet Cengiz’e devredilmesine ilişkin yapılan suç duyurusunda, Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkındaki suç duyurusunun işleme konulmamasına karar verdi.

Yargıtay'dan Cennet Koyu Kararı

Bodrum'a bağlı Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’nda yaklaşık 678 bin metrekarelik Hazine arazisini alan Cengiz İnşaat tarafından yapılması planlanan turistik tesis, villa, rezidans ve marina projesine yurttaşlar ile siyasiler sert tepki göstermişti. 

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; CHP, İYİ Parti ve HDP söz konusu projeyi Meclis gündemine taşıdı. Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ise projenin sahibi Mehmet Cengiz, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Bakanlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da içinde olduğu 14 isim hakkında, 18 Temmuz 2022 tarihinde Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘İŞLEME KONULMAMASINA’ KARAR VERİLDİ

HKP’nin suç duyurusunu işleme alan Başsavcılık, Muğla Valisi Orhan Tavlı hakkındaki dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda 31 Ağustos tarihinde Vali Orhan Tavlı hakkındaki dosyanın “işleme konulmamasına” karar verdi. 

Cumhuriyet'ta yayınlanan kararda “Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın görevinin gereklerine aykırı hareket ederek söz konusu arazinin satın alınmasına ve bu arazide yapıldığı iddia edilen projelere engel olmamak suretiyle üzerine atılı suçları işlediği yolundaki iddianın soyut ve genel nitelikte bulunduğu, somut bilgi ve belgeye dayanmadığı anlaşılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararını değerlendirdiği açıklamasında, yurttaşlar tarafından açılan davalarda Danıştay’ın koya yapılmak istenen proje hakkında iki kez iptal kararı verdiğini anımsattı. Çolak, “Mahkeme kararlarına uyulmayarak 678 bin metrekarelik hazine arazisi 278 milyon TL’ye Mehmet Cengiz’e devredilmiştir. Böylelikle başta anayasa olmak üzere, Orman Kanunu, Çevre Kanunu, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması Kanunu’nun ilgili hükümleri ihlal edilmiştir. Kamu görevlilerinin de yasaları ve mahkeme kararlarını hiçe sayarak verdikleri idari izinlerle anılan suçlara iştirakleri söz konusudur” dedi.  

Çolak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının hiçbir araştırma ve inceleme yapmadan suç duyurusunun işleme konulmaması kararı verdiğini iddia etti.