23°
Hava Durumu
Hissedilen : 23.7°
Gorus Mesafesi : N/A
Basinc : 1014 hPa
Ruzgar : 5.0 Km/S - Bati
Nem : 59%
canlı izle
KİRAZ MEVSİMİ!..
08/06/2015

Yaz geldi. Tezgâhlar kirazla doldu. Saymakla bitmeyecek kadar faydası olan meyvelerden biridir. Üstelik zayıflama çabasında olanlar için oldukça idealdir.1 porsiyon meyve hakkınız yerine 12 adet kiraz yiyebilirsiniz. Hatta bu dönemde vücudu arındırmak için hazırladığımız detoks sıvılarının da içinde yer almaktadır. Kirazın faydalarını düşününce ilk akla gelen antosiyanin içeriğinden dolayı ağrı kesici özelliği olmasıdır. Stresi oldukça azaltır. Son dönemde yapılan araştırmalar gösteriyor ki kiraz uykusuzluk problemi olan kişilere de deva olabiliyor.

Kronik hastalığı olan kişiler özellikle diyabet ya da kalp hastalığı olanlar için kiraz uygundur. Kolesteroş seviyesini azaltır ve kan şekeri seviyesinde de azalmaya sebep olur.

Gut hastalığı olanlar romatizmal şikâyetleri olanlar için de oldukça faydalıdır. Ürik asidi düşürücü etkisiyle kanı temizler kireçlenme ya da damar sertliği şikâyetlerini de azaltmaktadır.

Zayıflama diyetlerinde tercih edilmesinin nedenlerinden biri de liften zengin olmasıdır. Lif içeriği yüksek olduğu için bağırsak düzensizliği oluşmasını engeller. Kilo kaybını sağlamada etkilidir. Aynı zamanda kanı temizleme özelliğinden dolayı detoks yapılırken kullanılan meyvelerden biridir. Kiraz faydalı bir meyvedir ve diyette asıl kullanılacak kısmı saplarıdır. Saplarının diüretik etkisi vardır. Su atıcıdır. Kan ve idrar yollarını temizler. Diyet yaparken vücudun tamamen arınması ve kilo kaybını sağlamak için kiraz yemelisiniz.

İçerdiği kinik asit maddesinden dolayı böbrekte kum ya da taş oluşumunu engeller. Oluşmuş sıkıntılı bir durum varsa da vücudun temizlenmesinde etki göstermektedir.

Kiraz yemek için çok sebep var. Karaciğerde fazla ilaç kullanımına bağlı yükü azaltır. Nikotini de vücuttan temizler.

Menopoz döneminde ilaç kullanmayan kişilerin şikâyetlerini azaltmak zordur. Bu kişiler için en uygun meyve kirazdır. Ayrıca A vitamininden zengin olan kiraz görme problemlerinin oluşumunu engellemektedir. Çok yüksek oranda C vitamini içerdiği için hem bağışıklık sisteminde etkilidir hem de antioksidandır. Kırmızı meyvelerin hepsinde bulunan bu özellikten dolayı kirazın muadili çilek gibi kırmızı meyvelerdir.

Sağlıklı yaşam için kirazı sofranızdan eksik etmeyiniz.

Yorumlar
Ad Soyad
E-Posta
Ba?lyk
Yorum
Yazaryn Di?er Yazylary
Ayhan Ongun
Serdar Karcılıoğlu
Ahmet Karataş
Deniz Poyraz
Orhan Beşiroğlu
Dr. Sıla Özdemir
Berna Aysu
www.kenttv.net © 2000 - 2018 | KAYIN YAYINCILIK RADYO TV . A.ޞ. | Cumhuriyet Mah. Kibris Şehitleri Cad. OASİS AVM 3. Kisim No:314 BODRUM - MUĞLA | Tel: 0252 317 30 30