72 Bin Kişiye Yetecek Ek Su Kaynağı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum’da ortaya çıkan su ihtiyacını karşılamak için başlattığı proje kapsamında, 17 gün içinde 72 bin kişiye yetecek miktarda ek su kaynağı sağlayarak sisteme dahil etti.

72 Bin Kişiye Yetecek Ek Su Kaynağı

Bodrum Yarımadası’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Geyik ve Mumcular Barajlarının kuruması ve bu nedenle DSİ tarafından kapatılması üzerine bölgede önemli bir su açığı ortaya çıktı. Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ ekipleri, vatandaşların temel ihtiyacı olan içme ve kullanma suyunun yetersiz kalması nedeniyle daha önceden projeleri hazırlanmış ve acil durumlarda uygulamaya konulması planlanan çalışmaları uygulamaya koydu. 

17 gün önce başlanan, Bodrum’a ek su sağlama çalışmaları kapsamında bölgenin kısa vadede içme suyu sorunun çözümü için önemli bir adım atıldı. Çalışmalar kapsamında 2 bin 700 metre içme suyu hat imalatı, 1450 metre enerji nakil hattı, 5 ayrı noktada 265 metre derin kuyu sondajı, yüksek verimlilikte yeni nesil terfi merkezi, 100 m³ kapasiteli su deposu ve 5 kuyu binası montajı yapılarak, günlük 72 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak su bulundu. 

Bodrum’a ek su sağlama çalışmalarının hayata geçirilmesi için Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından MUSKİ Genel Müdürlüğüne 110 Milyon TL aktarılırken, bu paranın tamamen Bodrum’daki su sorunun çözümü için harcanacağı açıklandı.