Alkoçlar, Resmen İflas Etti!..

Bodrum’da da yatırımları bulunan Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Otelcilik Ve Turizm AŞ hakkında, İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi iflas kararı verdi. 1,5 yıl önce konkordato talebinde bulunan şirket hakkında önce geçici tedbir kararı veren mahkeme, komiserlerden gelen olumsuz raporlar üzerine geçtiğimiz mart ayında konkordato başvurusunu reddetmişti.

Alkoçlar, Resmen İflas Etti!..

Sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit ve eski millî futbolcu, spor insanı, köşe yazarı Selim Soydan'ın damatları, ünlü oyuncu Engin Altan Düzyatan'ın ise kayınpederi olan Ender Alkoçlar’ın sahibi olduğu Alkoçlar Otelcilik Ve Turizm AŞ’nin iflasına karar verildi. 17 Eylül'de verilen karar sonrası şirketin dosyası iflas müdürlüğüne gönderildi.

Sektörde 70 yıldır faaliyet gösteren Alkoçlar 1.5 yıl önce konkordato talep etmişti. İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından, bünyesinde Alaçatı, Bodrum ve Kemer’de toplam 1400 yatak kapasiteli üç otel bulunan Alkoçlar Otelcilik ve Turizm AŞ için tedbir kararı verilmişti. Mart ayında görülen Alkoçlar Otelcilik’in konkordato davası olumsuz sonuçlanmıştı. Gerekçe ise usule aykırı yapılan birtakım ödemeler olarak gösterilmişti. Mahkeme daha önce verdiği tedbir kararını da kaldırınca, şirket hacizlere karşı korumasız duruma gelmişti.

Konkordato süreci devam ederken, Bodrum ve Alaçatı’daki otel kapatıldı. Toplam 60 milyon lira borcu bulunan Alkoçlar’dan alacaklı firmaların çoğu, şirketin konkordato talebinin tasdik edilmesine onay verdi. Ancak mahkemenin atadığı komiser heyeti olumsuz yanıt verdi. Alacaklı firmalardan birinin avukatı, şirketin el altından birtakım ödemeler yapmasının komiser heyetinin olumsuz rapor vermesinde etkili olduğunu belirtti. Komiserlerden biri raporda, şirketin teknik olarak iflas ettiği görüşünü bildirmişti. Mahkeme verdiği red kararıyla birlikte, daha önce verdiği tedbir kararını kaldırdı; komiser heyetinin görevlerinin sona erdiğini açıkladı.

Tedbir kararının kaldırılması ile birlikte hacizlere karşı korumasız hale gelen şirket resmen iflas etmiş oldu.