Bodrum’da Adalet Ateşi Nöbeti Başladı

Cezaevinde bulunan Türkiye İşçi Partisi(TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın tahliye edilmesi için Bodrum’da adalet ateşi yakıldı, nöbet başlatıldı.

Bodrum’da Adalet Ateşi Nöbeti Başladı

TİP Bodrum İlçe Örgütü tarafından Bodrum Kent Konseyi'nin kolaylaştırıcılığında, Muğla Barosu Bodrum İlçe Temsilciliği'nin hukuki katılımıyla Belediye Meydanı'nda adalet nöbeti başlatıldı.

Çeşitli siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, sendika temsilcileri ile CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici'nin katıldığı nöbet alanında 3 adet varil içerisine ateş yakıldı. Ayrıca meydana konulan dev meşalenin ateşi Muğla Barosu Başkanı Av. Levent Akgün ve sanatçı Feridun Düzağaç tarafından yakıldı. 

Muğla Barosu avukatları tarafından hukuk okumalarının da yapıldığı eylemde konuşma yapan Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, her gün 18.00 ve 20.00 saatleri arasında yapılacak eylemde hukuk, anayasa hukukunun üstünlüğü gibi konuların tartışılacağı serbest kürsülerin olacağını söyledi.

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Barkın Kurt ve Zuhal Macit ise şu ifadelere yer verdi;

“Hepinizin bildiği gibi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Türkiye’nin en üst yargı organı olan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay için verdiği ‘hak ihlali’ kararına rağmen tahliyesini reddetti ve bu yönde karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Yetmedi, Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesini istedi. Mahkemelerin tarafsızlığından bahsedemeyeceğimiz bu ortamı, saray rejiminden bağımsız düşünemeyiz. Yargıtay bu hamlesiyle, hukuku hiçe sayarak saray rejiminin alanını genişletmiş, ‘Biz Anayasayı bilerek, isteyerek ayaklar altına alıyoruz ve buna karşı hiçbir şey yapamayacaksınız’ diyen saraya el vermiş, iyi kötü uygulanan hukuk sisteminin tabutuna bir çivi daha çakmıştır. Bir ülkede Anayasa Mahkemesinin kararları uygulanmıyorsa, yani ortada bir Anayasa yoksa, yetkilerini Anayasa’dan alan bir Cumhurbaşkanı da yoktur, bir devletten de bahsedilemez. Anayasa yoksa artık ortada meşru bir siyasi iktidar da yoktur! ‘Anayasayı tanımam, AYM kararlarını tanımam, buna alışacaksınız’ diyen saray rejimi karşısında durmaya, onların adaletsiz düzeni karşısında halkın mücadelesini, emeğin mücadelesini vermeye devam edeceğiz. Bodrum’da, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan tüm muhalif siyasi partiler, STK’lar, demokratik kitle örgütleri, meslek odaları, sendikalar ve duyarlı vatandaşlar olarak, olağanüstü günlerden geçtiğimizin bilinciyle, Yargıtay’ın bu kararını tanımadığımızı deklare ediyoruz. Adalet meşalemizi yakıyor ve bugünden itibaren Adalet Ateşi Nöbetimizi başlatıyoruz. Her gün saat 18:00-20:00 arası bu meydanda, olacağız! Basın açıklamalarıyla, serbest kürsülerle, sohbet toplantılarıyla, temel hukuki metin okumalarıyla bu meydanda olacağız! Hepinizi destek vermeye ve direnmeye çağırıyoruz.”