Bodrum’un Su İsyanı…

CHP’li diğer belediyeleri incelediğimizde en pahalı su bedellerinden birini Muğla’nın, dolayısıyla Bodrum’un ödediğini görüyoruz. Gelin biz Bodrum’u ele alalım!

Bodrum’un Su İsyanı…

CHP’li diğer belediyeleri incelediğimizde en pahalı su bedellerinden birini Muğla’nın, dolayısıyla Bodrum’un ödediğini görüyoruz. Gelin biz Bodrum’u ele alalım!

Sağ olsun Devlet Su İşleri (DSİ) yıllar önce büyük reklam yaparak, Bodrum’un su sorununu çözdüğünü söylemişti. Gerçekten de Geyik Barajı’ndan alınan su, döşenen yeni hatlarla Bodrum’a kadar geliyor. Ama gelin görün ki o hattı oluşturan borular, bugüne kadar bin 500’den fazla patladı. Tonlarca su boşa aktı, halen arıza artarak devam ediyor ve suyun boşa akmasının yanı sıra Bodrum, günlerce susuz kalıyor.

Bodrum’da su dağıtımından sorumlu olan MUSKİ artık arızalarla uğraşmaktan bıktı. Vatandaşta susuz kalmaktan isyan ediyor. Ama bugüne kadar somut hiçbir adım atılmadı. Atıldıysa da biz bilmiyoruz. 

Üstelik Bodrum’da su çok pahalı. Üstüne üstlük “Atık su bedeli” adı altında kullandığınız su kadar bedeli her faturada ödüyorsunuz. Bodrum’da doğru dürüst atık su tesisi olmadığı ve ciddi alt yapı sorunları yaşadığımızı bilmemize rağmen bu bedeli ödemekte açıkçası insana koyuyor.

Başka bir sorun da vatandaşın bahçe sulaması için kullandığı sudan da atık su bedeli ödemesi!

Aydın, Eskişehir gibi CHP’li belediyelerce yönetilen illere baktığımızda bahçe sulaması için ayrı bir saat konulduğunu, bu sudan atık su bedeli alınmadığını görüyoruz. Ama Muğla’da bu uygulama yok!

Vatandaşlar hem MUSKİ’ye, hem Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e hem de Muğla Milletvekillerine bu konuyu aktardıklarında henüz bir geri dönüş alamadıklarını söylüyorlar.

Bahçe sulamasından atık su bedeli alınmaması için Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin karar alması gerekiyor. Ama bu karar bugüne kadar alınmadı.

Bir düşünün musluklarımızdan doğru dürüst su akmıyor. Yıkanamıyoruz, çamaşır bulaşık yıkayamıyoruz. Doğru dürüst alt yapımız yok, ona rağmen atık su bedeli ödüyoruz. Üstelik ödediğimiz bedeller Türkiye’nin en pahalı tarifelerinden. 

Boru patladığı için boşa akan tonlarca suyun, musluklarımızdan AKMAYAN suyun, olmayan altyapıya rağmen atık suyun bedelini misliyle ödüyoruz. Komik değil mi! Üstelik bu sorunların yakın zamanda çözüleceği de yok.

MUSKİ Bodrum’da patlayan borulardan sorumlu olmadığını söylüyor. Doğru ama sizler o mevkilerde sorun çözmek için bulunuyorsunuz. Bir an önce DSİ ile anlaşıp Bodrum’un su sorununu ortadan kaldırmanız gerekiyor. Çünkü 21. Yüzyıl Bodrum’una bu ilkellik yakışmıyor!