Kaf Dağı'nın Kuleleri Gösterildi

Cüneyt Karaloğlu ve Mehmet Uyargil tarafından hazırlanan “Kaf Dağı’nın Kuleleri” adlı belgesel, Bodrum’da gösterildi. 

Kaf Dağı'nın Kuleleri Gösterildi

Cüneyt Karaloğlu ve Mehmet Uyargil tarafından hazırlanan “Kaf Dağı’nın Kuleleri” adlı belgesel, Bodrum’da gösterildi. 

2015 yılının Temmuz ayında Cüneyt Karloğlu’nun Gürcistan’ın Mestia kasabasına yaptığı gezi sonrası yapılan belgeselde, Gürcistan’ın Svaneti bölgesinin özgün kuleleri ve kulelerinin karakteristik görsel katkısı yanı sıra, töre ve geleneklerini sürdürerek yaşayan bir müze kent niteliği taşıyan Mestia, Uşguli ve civar yerleşimleri görseller ile paylaşılıyor. 

Herodot 3. Yaş Akademisi’nin düzenlediği etkinlikle Karia Otel’de gerçekleştirilen gösterime, konuya meraklı çok sayıda kişi katıldı. 

27 dakika süren belgesel hakkında Kent Haber’e bilgiler aktaran belgeselin yönetmeni ve anlatıcısı Cüneyt Karaloğlu, şunları dile getirdi:

“Kafkas Dağları üzerindeki bir bölgenin tarihi, mimarisi, kültürü ile ilgili bir belgesel. Buranın ismi Svaneti. Kendine has bir kültürü olan halk. Kendi dilleri var. Gürcistan’ın bir parçası. O bölgeni özelliklerini gösteren bir belgesel. Çok ilginç bulduğum için belgesel için orayı seçtim. Orası bir kapalı havza. Kapalı havzanın bütün özelliklerini taşıyor. Özel bir kültür, özel bir dil gelişmiş. Farklı bir dil gelişmiş. O dilin yarattığı özellikler var. Onun dışında mimarisi çok özgün. O mimari içerisindeki yaşanmışlık, mimarinin kullanımı çok özgün. Bir zaman yolculuğu yapıyorsunuz. Bugüne kadar ulaşmış bin yıllık bir geçmişi bütün yaşanmışlıklarıyla beraber orada izlemek mümkün. Belgeseli hazırlamak 2 yıl kadar sürdü. Çekimlerini yapıp burada montajını yaptık.”