Büyükşehir’den Vidanjör Açıklaması

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum’da özel vidanjör sahiplerinin MUSKİ’ye tepki olarak kontak kapatması ve yayımlanan haberlerle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, 5 arıtma tesisine kapasiteleri doğrultusunda 7/24 vidanjör dökümleri yapılarak atıksu arıtım işlemleri yapıldığı ifade edilerek “Atıksu arıtma tesislerimize vidanjör dökümü alınmaması hususu söz konusu olmayıp atıksu arıtma tesislerinin atıksu arıtım şartları takip edilerek dökümler yaptırılmaktadır” denildi.

Büyükşehir’den Vidanjör Açıklaması

İlçede faaliyet göstere bazı vidanjör firmalarının yetkilileri, MUSKİ’nin arıtma tesisine saatte bir tane vidanjörle atık su boşaltılmasına izin verdiğini ve araçlarının saatlerce arıtma önünde dolu beklediğini ifade ederek tepki için kontak kapattıklarını açıklamıştı. Gümüşlük Arıtma Tesisi’ne bir tane dengeleme havuzu yapılıp oradan eşit seviyede alım yapılması yönünde teklifte bulunduklarını söyleyen vidanjörcüler, sorun çözülene kadar çalıştırmama kararı aldıklarını dile getirmişti. 

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, tesislere vidanjör dökümü alınmaması gibi bir durumun olmadığını, atıksu arıtma tesislerinin atıksu arıtım şartları takip edilerek dökümler yaptırıldığını dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Bodrum İlçesinde kanalizasyon şebeke hattı bulunmayan bölgelerde kullanılmakta olan fosseptik tanklarında toplanan atıksular vidanjörler vasıtası ile çekilerek atıksu arıtma tesislerinde bertaraf edilmek üzere sevkleri yapılmaktadır. Bu hizmet özel sektör ve kamu eli ile Vidanjör Çalışma İzin Belgesi olan vidanjör araçlarıyla yapılmaktadır. 

“ATIKSU ALIMI KONTROLLÜ OLARAK YAPILMAKTADIR”

MUSKİ tarafından işletilmekte olan atıksu arıtma tesislerinden İçmeler AAT, Güvercinlik AAT, Yalıkavak AAT, Göltürkbükü AAT ve Gümüşlük AAT’ye tesis kapasiteleri doğrultusunda 7/24 vidanjör dökümleri yapılarak atıksu arıtım işlemleri yapılmaktadır. Atıksu arıtma tesisleri 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelikleri doğrultusunda işletilmekte olup tesis çıkış sularının standartlara uygunluğu 7/24 teknik ekiplerimiz tarafından takip edilmektedir. Yaz sezonu sebebi ile artan nüfusa bağlı olarak tesislere gelen atıksu debisinde artışlar yaşanmakta olup tesislerimiz debi artışına göre işletilmeye devam edilmektedir. Kanalizasyon şebeke hatlarından cazibesi ile ya da terfi vasıtası ile atıksu arıtma tesislerine gelen atıksular tesis girişinde takip edilmektedir. Pik debi anlarında atıksu arıtma tesislerinde taşıntı olmaması ve gelen atıksuyun arıtılamaması hususlarının oluşmaması için anlık debi artışlarında vidanjörler ile atıksu alımı kontrollü olarak yapılmaktadır. 

2021 yılı 9 günlük Kurban Bayramı tatili başlangıcı 17.07.2021 tarihinden 22.07.2021 tarihine kadar günlük ortalama İçmeler AAT’ye 35, Gümüşlük AAT’ye 52, YalıkavakAAT’ye 59, Göltürkbükü AAT’ye 5 ve Güvercinlik AAT’ye 14 olup atıksu arıtma tesislerimize yapılan toplam vidanjör döküm sayısı 976 adettir. Yukarıda ki sayılardan da görüleceği üzere atıksu arıtma tesislerimize vidanjör dökümü alınmaması hususu söz konusu olmayıp atıksu arıtma tesislerinin atıksu arıtım şartları takip edilerek dökümler yaptırılmaktadır.

“GÜÇLÜ BİR ALT YAPI SİSTEMİ OLUŞTURULMAKTADIR”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum ilçesinde son yıllarda özellikle alt yapıya çok büyük yatırımlar yapılmaktadır. Bunlardan Turgutreis Atıksu Arıtma Tesisi temelini atıldı, Turgutreis Kanalizasyon Hattı, Torba Kanalizasyon hattı ve atıksu artıma tesisi yapımı gibi yatırımların imalatı devam ediyor. Kurumumuz tarafından 2023 yılana kadar en az 57 farklı altyapı yatırımı hayata geçirilerek Bodrum’a güçlü bir alt yapı sistemi kurulmaktadır. Bu yatırımlarla birlikte on yıllardır bekleyen altyapı sorunları çözüme kavuşturularak Bodrumun kıyı nüfusunun %46’sının yararlandığı altyapı hizmetlerinden %91’inin yararlanması sağlanarak güçlü bir alt yapı sistemi oluşturulmaktadır.