İş Bırakma Eylemi Yapıyorlar

Bodrum’da Büro Emekçileri Sendikası(BES) üyesi Vergi Dairesi ve SGK çalışanları, memur ve memur emeklisine zam teklifi ile ilgili iş bırakma eylemi yapıyor.

İş Bırakma Eylemi Yapıyorlar

Kamu Emekçileri Sendikası (KESK), hükûmetin 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren görüşmelerde 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci altı ay için yüzde 9; 2025 yılı için de ilk altı ay için yüzde 6 ve ikinci altı ay için ise yüzde 5’lik zam teklifini sunmasının ardından bugün iş bırakma kararı aldı. 

KESK’in çağrısının ardından Bodrum’daki Büro Emekçileri Sendikası üyesi Vergi Dairesi ve SGK çalışanı yaklaşık 30 kişi, bir günlük iş bırakma eylemi yaptıklarını açıkladılar. KESK’ten yapılan yazılı açıklamada konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi;

“Hükümet 6 milyonu aşkın kamu emekçisi ve emekliye, bizlere toplu sözleşme teklifini açıkladı. Buna göre hükümet bizlere altışar aylık dilimler halinde 2024 yılı için %14+ %9 maaş artışı, 2025 yılı için ise %6+ %5 maaş artışı teklif etmiştir. Şaka gibi ama ne yazık ki gerçek. İktidar Merkez Bankasının hedeflediği, ama her zamanki gibi tutmayacağı bugünden belli olan enflasyon oranlarının bile altındaki teklifi ile hepimizle açıkça alay etmiştir. 

Kısacası ilk toplantının yapıldığı 1 Ağustostan iki hafta sonra gelinen yerde dağ fare doğurmuştur. Günlerdir yapılan açıklamaları tüm kamuoyu takip ediyor. Çalışma Bakanı haftalardır “müzakerelerimizin tüm tarafları memnun edecek şekilde hayırla sonuçlanacağını ümit ediyorum” açıklaması yapıyor. Bizde buradan soruyoruz, bu teklifte 4 milyonu aşkın kamu emekçisini, 2 milyonu aşkın kamu emeklisini memnun edecek ne vardır?

Kamu işvereni olan hükümetin sesimize kulaklarını kapatamaması, üzerinde pazarlık yapılabilecek yeni ve gerçek bir teklif sunması bizlere bağlı. Bunun için KESK olarak hükümetin hepimize sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarımızı yapıyoruz. Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz. Unutmayalım ki, mücadele edenler her zaman kazanamasa da kazananlar hep mücadele edenlerdir."