Kazandığıyla Can Dostları Doyuruyor

Bodrum’da yaşamını sürdüren Ayşe Durukan, ürettiği süs eşyalarından elde ettiği gelirle sokak hayvanlarının karnını doyuruyor.

Kazandığıyla Can Dostları Doyuruyor

İlçeye bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşamını sürdüren Ayşe Durukan, hobi olarak süs eşyaları üretiyor. Anahtarlıklar, kapı süsleri, minyatür evler gibi süs eşyalarını bir süre önce internet üzerinden satmaya başlayan Durukan, kazandığı parayı sokak hayvanlarına harcıyor.

Satıştan elde ettiği gelirle mama, mama ve su kapları alan Ayşe Durukan, arkadaşının da desteğiyle mahalle mahalle gezerek sokak hayvanlarına mama ve su veriyor. Durukan'ın karnını doyurduğu hayvanlarla iletişimi ise görülmeye değer. 

Kent Haber’e konuşan Ayşe Durukan, süs eşyası yapmaya hobi olarak başladığını ifade ederek şöyle dedi:

“Hobi olarak başladım. Şişe boyamalar, küçük ahşap anahtarlıklar, askılar, minyatür evler, ev eşyaları, kapı süsleri gibi şeyler üretiyorum. Ben yaptığım bu şeyleri satmıyordum, yapıp arkadaşlarıma hediye ediyordum. Ya da evde duruyordu. Sonra arkadaşlarım yaptığım şeyleri satmamı önerdi. Ben de satmaya başladıktan sonra elde ettiğim gelirin bir işe yaramasını istedim. İlk yaptığım satışla mamalar aldık, ayrıca mama ve su kapları aldık. Dağ tepe gezerek hayvanları besliyoruz. Geçtiğimiz günlerde tüm Yalıkavak’ta besleme yaptık. Hemen arkasından sokağa çıkma yasağı başladığı için bir şey yapamadık ama bu hafta yine başladık. Yalıkavak’ta merkezden yolun sonuna, neresi olduğunu bilmediğimiz yerlere kadar gittik. Oralarda bile sokak hayvanları vardı. Ortakent Mahallesi’nde besleme yaptık. Şimdi de Bitez Mahallesi’nde yapıyoruz. Buradan sonra da Yalıçiftlik, Kızılağaç’a gideceğiz. Bodrum merkezde besleme çok yapıldığı için oraya fazla girmiyoruz.”

Girişiminin çevresindeki insanlardan çok olumlu tepkiler aldığını da sözlerine ekleyen Durukan, sözlerine şöyle devam etti:

“Çevremdekiler çok destek oldular. Hayvan sevdiklerini biliyordum ama bu kadar canı gönülden destek olacaklarını tahmin etmiyordum. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den bir sürü yerden ürün aldılar. Ben paketledim. Kargoyu ödediler, hemen ürünlerin paralarını yatırdılar. Zaten hemen o sayede gidip 10’a kilo 10’ar kilo mamalarını aldım. İnsanlar çok mutlu oldular. Çünkü aracı olmayan var, vakti olmayan var. Bunu çıkıp sokakta yapamayacak insanlar en azından bu şekilde destek oluyorlar. Çok da güzel oldu.”

Anlamlı projesine bundan sonra da devam edeceğini dile getiren Ayşe Durukan, “Ben zaten süs eşyaları yapmaya başladım. Çünkü elimdeki her şeyi satabildim, bitti hepsi. Şimdi devamını yapıyorum. İnsanlar da önden sipariş verdiler. Şimdiden aldılar, onları yetiştireceğim. Yaz boyu, önümüzdeki kış. Çünkü yazın susuz kalıyorlar. Kışın aç kalıyorlar, soğukta kalıyorlar. Kışın daha çok evleri olsun, barınabilecekleri yerler yapabilmek için çalışmalarıma devam edeceğim” dedi.