Kazmaz; 'Karar Lehimize Çıkacak'

Bodrum’da taş ocağının faaliyet alanının genişletilmesi ve kırma eleme tesisi kurulması ile ilgili “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için açılan davada duruşma günüydü. Bölge sakinlerinin avukatı Remzi Kazmaz, davadan kendi lehlerine olumlu bir kararın çıkacağını söyledi.

Kazmaz; 'Karar Lehimize Çıkacak'

Kızılağaç, Çamlık, Yalıçiftlik ve Kumköy Mahalleri içerisinde çalışma yürüten taş ocağı, faaliyet alanını genişletmek için yeniden ruhsatlandırmaya gitti. Zeytin rekoltesinin düşeceğini ve tarlalarının kamulaştırılacağını söyleyen köylüler, proje ile ilgili “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için dava açtı. Muğla Valiliği’nin verdiği ‘ÇED Gerekli değildir’ yönündeki karara, Muğla 1. İdari Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. 

Kararın iptali için açılan davada bugün son duruşma Muğla İdare Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmanın ardından bir açıklama yapan bölge sakinlerinin avukatı Remzi Kazmaz, “İdare mahkemesinde kararlar yazılı tebligatla yapılır. Karar, 15 gün içerisinde elimize ulaşacak. Mahkemeden lehimize olumlu bir karar çıkacak.” dedi. 

Av. Remzi Kazmaz, “Bilirkişiler, raporlarında bu maden tesisininde kırma eleme olamayacağını açıkça yazdılar. Çıkacak toz, tüm ağaçlara zeytinlere zarar verecek, su konusunda sorunlar doğuracak, ekosisteme zarar verecek. İşte bu nedenlerden dolayı proje tanıtım dosyası, tüm bu anlatılanlar konusunda yetersiz ve eksiktir. Dosyada, gereken tedbirler konusu yazılmamıştır. Proje tanıtım dosyası, asla bu tesisin kurulumu için gerekli materyalleri sağlayacak durumda değildir. En önemlisi bu projede kamu yararı yoktur.” dedi.