Koronavirüs Ak Partili Mi?

Koronavirüs Ak Partili Mi?

Şu korona virüsüne de siyaseti bulaştırdık ya, vallahi bize helal olsun! Sanırım dünyada sadece bizde var bu durum!

Geçtiğimiz Cuma akşamı sosyal medya hesabımdan bir paylaşım yaparak, hafta sonu Bodrum’da düzenlenen Acı Ot Festivali’nin neden iptal edilmediğini eleştirmiştim. Bu paylaşımımdan sonra Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen bir açıklama yayınlayarak, koronavirüs tedbirleri kapsamında festivalin iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Ak Partili değilim. Ama başkan Osman Gökmen’in bu açıklamasının altına imzamı atarım. Sonuçta sağlık herşeyden önemli ve bu virüs belası en çok el teması ve insanların birbirine 1,5 metre yakınlaşmasıyla bulaşıyor.

Fakat bu açıklamadan sonra virüsle ve Ak Parti İlçe Başkanıyla dalga geçen paylaşımları anlamam mümkün değil. İnsanların sağlığını düşünmek, virüs için önlem almayı istemenin neresi siyaset anlayabilmiş değilim.

Sadece Bodrum’da değil Türkiye’de de yapılan bazı paylaşımları okuyunca daha çok üzülüyorum. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri eleştirenler, işi partizanlığa vuruyor. 

Allah aşkınıza bu işin siyaseti olur mu? Tüm dünyayı etkisi altına alan bu salgını siyaset malzemesi yapmak ne demek?

Tekrar gelelim Bodrum’a…

Virüsün ne kadar etkili olduğu ve nasıl yayıldığı bu kadar belliyken, festival düzenlemek ne kadar doğru? Bodrum gibi bir turizm bölgesinde hastalık olmayacağı ne malum? Farklı ülkelerden Bodrum’a giriş yapan insanlar yok mu?

Allah korusun ama mesela 14 gün sonra Bodrum’da bir salgın patlak verirse bunun vebalini kim ödeyecek? Yoksa “biz Ak Partili değiliz, bize virüs bulaşmaz” cahilliğinde misiniz?

Festivali savunanlar Pazar yerleri ve marketlerinde açık olmasını söylemiş ve aynı şey olduğunu söylemiş. Nasıl aynı şey?

Pazardan aldığınız sebze meyveyi sirkeyle yıkayabilirsiniz. Alışveriş sırasında belli mesafede kalıp, dezenfektanlarla önleminizi alabilirsiniz.

Peki festivalde düzenlenen konserler ne olacak? Ya açıkta satılan yiyecekler? Dolma tenceresine yarım metre yaklaşan ve o tencereden alınan dolmaları yiyenlere ne demeli?

Kimse kusura bakmasın ama Bodrum Belediyesi’nin Acı Ot Festivali’ni ertelememesi çok büyük bir hataydı. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “tüm tedbirleri aldık” dedi. Hangi tedbirleri aldınız acaba? Festival alanı giriş çıkışına termal kamera mı yerleştirdiniz? Festivale gelenlerin ateşini mi ölçtünüz? Herkese maske mi dağıttınız? Dezenfekte dışında ne yaptınız?

Bu kadar önemli bir konuyla dalga geçen, “bize bir şey olmaz” mantığıyla davranan ve bu işe siyaset bulaştıran herkese Allah akıl fikir versin diyorum.

Umarım bu yüzden Bodrum’da bir salgın yaşanmaz. Umarım “ben söylemiştim” demek zorunda kalmam. İnanın bunu herşeyden çok istiyorum.  

Son olarak 10-11-12 Nisan’da Kumbahçe’de düzenlenecek olan İki Yaka Festivali’nin organizasyon komitesi tarafından ertelendiğini öğrendim. Bu sağduyulu yaklaşımlarından dolayı komiteyi tebrik ediyorum.