Mağduriyeti Kuveyt'te Gündem Oldu!

Bodrum’da yatırım yaparak bir ev alan Kuveytli Husam Alarbash, müteahhit ile arsa sahibi arasındaki anlaşmazlık sebebiyle parasını ödeyip tapusunu aldığı evi kullanamıyor. Evine bir başkası yerleştirilen Alarbash bir taraftan hukuki süreç başlatırken, yaşadığı durumu Twitter’da paylaşınca Kuveyt'te gündem oldu. Bir kişinin mağduriyetine neden olay ülkemizin ve Bodrum'un yurt dışındaki itibarına da zarar veren bir boyut kazanıyor.

Mağduriyeti Kuveyt'te Gündem Oldu!

Kuveytli emlak danışmanı Husam Alarbash, geçen ay Yalıkavak Mahallesi’nde bir daire satın aldı. Geçtiğimiz günlerde de dairesine mobilya alan Alarbash, eve gittiğinde tanımadığı bir kişinin evinde olduğunu gördü. Kuveytli emlak danışmanı parasını verip aldığı tapulu evine giremeyince durumunu sosyal medyada paylaştı, hukuki süreç başlattı. Alarbash’ın paylaşımı Kuveytliler arasında yoğun ilgi görerek çok sayıda paylaşım aldı. Bu durumda zarar gören Bodrum’un ve ülkenin itibarı oldu. 

Alarbash’ın evindeki kişinin ise evi yapan müteahhit olduğu ve evi başka birine kiraladığı öğrenildi. Daireleri kat karşılığı yapan müteahhitin arsa sahibi ile yaşadığı problemden dolayı Kuveytli’ye teslim etmediği bildirildi. 

Kent Haber’e bir açıklama yapan Alarbash, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Ben daireye gittiğimde boştu. Aldığımda da boştu. Alırken de dairede herhangi bir sorun olmadığını ve güvenle alabileceğim söylendi. Parayı hesaplarına aktardım ve bana tapuyu verdiler. Geçtiğimiz günlerde de mobilyacıyı eve gönderdim. Beğendiğim mobilya için de depozito vermiştim. Fakat mobilyacı eve vardığında beni arayıp ‘bu evin senin olduğuna emin misin?’ diye sordu. Ben de benim apartmanım olduğunu, daha yeni aldığımı söyledim. Mobilyacıların çağırması üzerine eve gittim. Oraya vardığımda şok oldum. Dairemin balkonunda bağıran bir adam vardı. Türkçe bilmediğim için dediklerini anlamadım ve onu video kaydına aldım. Komşularımın adamın dediğini tercüme ettiğine göre ben eve girmeye çalışırsam olay çıkarmış. Bu adamı hiç tanımıyorum. Sonra bu adamın evin bir önceki sahibi ile sorunu olduğunu öğrendim. Benim hiçbir şeyle ilgim yok. Ben burada mağdur tarafım. Bu adam evi başka birine kiralamış.”

Kuveytlilerin yüzde 80’inin Türkiye’de yatırımları olduğu ifade eden Husam Alarbash, “Kuveytlilerin burada yatırımları var. Bu aldığım daire benim Bodrum’da aldığım ikinci daire. Burada başka daireler de almak istiyordum ama bu sıkıntıdan sonra burada çalışmayı durdurmayı düşünüyorum. Nasıl güvenip de paramı güvenli olmayan bir ülkeye yatıracağım. Bu durumu sosyal medyada paylaştım ve başıma gelenleri anlattım” şeklinde konuştu. 

Alarbash’ın avukatlarından Gamze Akderin Işın da yaptığı açıklamada yaşanan süreç ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Müvekkilimiz Bodrum’da gayrimenkul yatırımı yapan yabancı müvekkillerden bir tanesi. Bahse konu gayrimenkulü hiçbir şerh, bir haciz, vesaire olmadan tertemiz bir şekilde teslim almasına rağmen daha sonra anahtarı tanımadığı kişilerce değiştirilmiş ve içerisine kiracı olduğu iddia edilen kişiler yerleştirilmiş durumda. Bu sebeple de gayrimenkulüne erişim sağlayamıyor. Bu konuyla ilgili hem polis merkezi vasıtasıyla Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetlerde bulunduk. Bunun haricinde içeride bulunan şahıslar hakkında tüm yasal süreci başlattık ve devam ettiriyoruz. Kendisinin yaşadığı mağduriyet çok üzücü bir durum. Yabancı yatırımcılar, yabancı müvekkiller açısından çok üzücü bir durum. Kendisini yaptığı video paylaşımıyla kendi memleketindeki diğer vatandaşlar da haberdar olmuş durumda. Biz de bu durumun bu kadar büyümüş ve kendisinin gayrimenkulüne erişememiş olmasından dolayı endişe ediyoruz fakat hukuk yoluyla gerekli karar alındıktan sonra gayrimenkulüne erişim sağlayacağını umuyoruz.”

Husam Alarbash'ın avukatlarından İpek Keylansoy da şu ifadelere yer verdi:

“Kendisi bu sıkıntıları yaşadığı için bize geldi. Bizim bu açılamayı yapmamızın asıl sebebi yabancıların genel olarak böyle bir mağduriyet yaşıyor olmaları. Açıkçası ülkemizin ününün bu şekilde yayılmasını istemiyoruz. Bu hem iç pazarımız hem de dış pazarımız için kötü bir durum. Bu mağduriyetleri gidermek adına bütün hukuki süreçleri başlattık.” 

Alabash’ın aldığı daireyi başkasına kiralayan müteahhitin avukatı da Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Bu adamın evine girememesinin nedeni arsa sahibinin yaptığı yanlış bir iş. Arsa sahibi müteahhite vereceği daireyi o Kuveytli vatandaşa satıyor. Burada bir kusurlu varsa arsa sahibi” dedi.