Öğretmenler Kalem Bıraktı!..

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının ilk döneminin son gününde, eğitim neferi öğretmenler Bodrum'da bir eyleme imza attı. Özel bir okulda çalışan öğretmenler, okul yönetiminden talep ettikleri ücret karşılanmayınca, kalem bıraktılar.

Öğretmenler Kalem Bıraktı!..

Yaşanan yüksek enflasyon, halkın büyük kesimlerini olduğu gibi, eğitim sisteminin temel direği öğretmenleri de vuruyor. Türkiye'de hayat pahalılığının en yüksek olduğu noktalardan biri olan Bodrum'da çalışan öğretmenler de, gelirleriyle giderlerini karşılamakta zorlanan meslek gruplarından. Bitez Mahallesi’nde faaliyet gösteren Marmara Koleji’nde görev yapan öğretmenler, maaşlarının düşük olduğu gerekçesiyle okul yönetiminden maaşlarına zam talep etti. Okul yönetimi, yapılan görüşmelerin ardından zam talebinin karşılanamayacağını açıklayınca, öğretmenler bugün okul bahçesinde sessiz bir eyleme imza attı.

Karne töreni sonrası Atatürk anıtı önüne gelen öğretmenler, kalemlerini anıt önüne bırakarak durumu sessizce protesto etti. Öğretmenler, Marmara Koleji Kurucusu Hüseyin Şimşek’in “Dünya’nın en onurlu mesleği öğretmenliktir” başlıklı röportajının yer aldığı bir gazete kupürünü de eylem alanına bıraktı.

Yaşadıkları ekonomik sorunları gözler önüne seren öğretmenler, kalemlerini bıraktıktan sonra sessizce dağıldı. O sırada alanda bulunan bir çok velinin de öğretmenlere alkışlarıya destek verdiği görüldü.