Özçelik, Açık Görüş'e Konuk Oldu

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ceyhun Özçelik, Pandemi günlerinde önemi bir kez daha ortaya çıkan Dijital Acil Durum Bilgi Sistemlerinin kentler için önemini ve Bodrum için neler yapılabileceğini anlattı.

Özçelik, Açık Görüş'e Konuk Oldu

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun’un hazırlayıp sunduğu Açık Görüş programına katılan, aynı zamanda Sıtkı Koçman Üniversitesi Coğrafi Bilgi Sistemleri Uzaktan Algılama ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevini yürüten Ceyhun Özçelik şu konulara değindi:

“Kentsel Altyapı ve Dijital şehircilik konusu uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu. Henüz Koronovirüs salgını yok iken dillendirmeye çalıştığımız dijital teknolojinin şehircilik uygulamalarında kullanılması fikri şimdi pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından “Hayat Eve Sığar” şeklinde uygulamaya kondu. Dijital Salgın Takip Sistemi ve Dijital Acil Durum Bilgi Sistemlerinin ne kadar önemli ve yaşamsal olduğu bu süreçte daha net olarak göründü. Çalışmalarımıza büyük destek veren rektörümüzün girişimleriyle bu proje Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından takibe alınmış durumda. İki gün önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay bu konuya ilişkin bir açıklama yaptı” dedi.

Gerek Muğla Büyükşehir Belediyesi gerekse Bodrum Belediyesine bu projeleri önerdiklerini ve her türlü desteğe hazır olduklarını belirten Özçelik, “Doğal afet ve salgın zamanlarında daha çok zarar görülmesini önlemek için mutlak bu konularda bilgi akışına ihtiyaç vardır. Bilgiye ulaşmanın çok kolay ve hızlı hale geldiği günümüzde tüm kurum ve kuruluşların Dijital Acil Durum Bilgi Sistemlerine geçmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Afet oluştuktan sonra alınacak önlemler için de bu bilgilere ihtiyaç vardır. Akıllı şehirlere geçilmesinin yolu bu sistemi uygulamaktan geçer” dedi.

Kanal İstanbul, Deniz ve kıyıların kirliliği, su taşkınları konusunda çalışmalar yapan ve önerilerini kamuoyuyla paylaşan Ceyhun Özçelik, “Pandemi sonrası daha çok gündeme gelen yenidünya düzeni dijital teknoloji üzerine kurulacak ve buna ayak uyduramayan kurum ve kuruluşlar ayakta kalamayacaktır” diyerek yerel yönetimlere acilen bu sistemleri kurmaları konusunda çağrı yaptı.