Tek Başına Orta Asya Yollarında...

Bodrum iş ve sosyal hayatının tanınan isimlerinden, Bodrum Belediye Meclis üyesi iş insanı Atilla Serttaş, tek başına motosiklet ile Orta Asya turuna çıktı.

Tek Başına Orta Asya Yollarında...

Uzun yıllardır Bodrum’da eğlence mekanları işleten Serttaş, en batıdaki Türk Devleti olan Türkiye’den, Türklerin ana yurdu Orta Asya'ya zorlu bir yolculuk yapıyor.

Uzun zamandır planladığı geziyi Cumhuriyetin 100. yılında gerçekleştirmekten mutlu olduğunu söyleyen Serttaş, yolculuğundaki bazı bölümleri, sosyal medya hesabından paylaşıyor. 

12 Eylül'de Türkiye'den İran'a giriş yapan Serttaş, tek başına çıktığı motosiklet yolculuğunda yaklaşık 30 bin kilometre yol yapacak. İran, Türkmenistan ve Özbekistan'ı geçen Serttaş, yolculuğuna bugünlerde Kırgızistan'da devam ediyor. Serttaş, gezisinin şu ana kadarki bölümleri ve hedefi ile ilgili şunları söyledi; 

“Gezimin ortasını biraz geçtim. Kırgızistan’da çok dağlık, çok yüksek bir bölgedeyim. Türkiye sınırlarından 12 Eylül’de çıkmıştım. Biraz hızlı geldim. Günde ortalama 600 kilometre hız yaptım, 10 günde buraya geldim. Atamız, son Başbuğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu batıdaki en uç devletten, Türkleri devlet yapan, Türkleri bir araya getiren, Oğuz boylarını bir araya getiren Bilge Kağan’a gidiyorum, Bilge Kağan’ın anıtlarına gidiyorum. Onlar, Anadolu’ya rahvan atlarla gelmişler, bizler de demir atlarla gidiyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında niyetlendim bu yolculuğa. Daha önce planlamıştım ama 100’üncü yılın daha anlamlı olacağını düşündüm. En uzaktaki Türk devletinden ilk kurulan Türk devletine, Oğuz devletine, Bilge Kağan’ın devletine, Göktürk devletine doğru yola çıktım. Gidişim 16 bin kilometre civarında olacak. Dönüş de o kadar olacak. Ufak tefek aksilikler yaşadığım için mevsimi biraz kaçırdım. Şu anda Kırgızistan’dayım, çok güzel topraklar. Van’dan Türkiye sınırından çıkıp İran’ı geçtim, Karakum Çölü’nü geçtim, Türkmenistan’ı geçtim, Özbekistan’ı geçtim. Kazakistan’ı geçip Sibirya’ya çıkıp Moğolistan’ı deneyeceğim ama kar durumuna bağlı. Eğer yollara kar yağmadıysa, yollar buz tutmadıysa deneyeceğim. Mutlaka bir şekilde gideceğim.” dedi. 

Yolda zaman zaman zorluklarla da karşılaştığını dile getiren Atilla Serttaş, “Yollar çok güzel. Hep çöl ve kuru değil. Yeşil sulak yerler de var. İran trafiği çok zordu. Orada bayağı bir mücadele ettim. Hazar Denizi’nin altına girelim istedim ama orada büyük hata ettim. Çünkü tatil zamanıymış, bayram zamanıymış. Bayramlarda Bodrum nasıl oluyorsa orası da öyle oluyor. 1100 kilometreye yakın yol yaptığım günler oldu. Ama keyifliyim. Keyif alıyorum.” diye konuştu. 

Benzer bir geziyi geçtiğimiz yıllarda Bodrumlu iş insanlarından Namık Kemal Başbay da gerçekleştirmişti. Motosiklet tutkunu Başbay, 2014 yılında motosikletle tek başına çıktığı Asya yolculuğunda, 103 günde 10 ülkeyi geçmişti.