Her Keseye Uygun Yerimiz Var!..

Bodrum Ticaret Odası(BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, 2 şezlongun günlük 1000 TL’ye kiralandığı haberleri ile ilgili, “Bu bir karalama kampanyasıdır” dedi. Kocadon, Bodrum’da her kesime hitap eden yerler olduğunu söyledi. Kocadon çok çarpıcı bir iddiada da bulunarak, bazı tesislerin koruma altındaki Salda gölünden Bodrum'a beyaz kum getirdiğini açıkladı...

Her Keseye Uygun Yerimiz Var!..

BODTO Başkanı Kocadon ile BODTO 5 No’lu Konaklama Sektörü Meslek Komitesi Başkanı Ömer Faruk Dengiz, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Son günlerde basında yer alan Bodrum’da 2 şezlongun günlük 1000 TL, aylık 24 bin TL’ye kiralandığı haberleri ile ilgili konuşan Başkan Kocadon, şunları kaydetti:

“Bodrum olarak 2 gündür Covid-19’u geçtik. Ciddi bir Bodrum’u karalama kampanyası yapılıyor. Neden yapılıyor anlamış değilim. Ayvalık’tan Alanya’ya kadar olan turizm bölgesinde nedense özellikle Bodrum üzerinde ciddi oyunlar oynanmakta. Bu haberler her yerde yayınlandı, şezlong 1000 TL, loca 24 bin TL gibi. İyi de hangi otel belli değil. Kim yapıyor, hangi beach o da belli değil. Bodrum’la ilgili böyle bir algı operasyonu yapılmakta. Böyle bir şey yok. Zaten otellerin yüzde 97’si kapalı olan bir Bodrum’da bu haberler kesinlikle yanlıştır. Bodrum’u karalama kampanyası mevcuttur. Bodrum Türkiye’nin turizmdeki marka değerlerinden birisidir. Hiç kimsenin Bodrum’un ismini böyle lekelemeye hakkı yok” dedi.

“BURADA HER KESİME HİTAP EDEN YERLER VAR”

Bodrum’un marka ve haber değerinin çok yüksek olmasından dolayı bu haberlerin çıktığını kaydeden Kocadon, “Başka yerlerde çıksaydı bu kadar kesinlikle bu kadar takip edilmeyecekti ve okunmayacaktı. Ama böyle haberler bizi üzüyor. Burada her kesime hitap eden otel var, restoran var. Lüks de var, normal vatandaşın tatil yapacağı yerler de var. 3 sene önce lahmacun başımıza bela oldu. 5 tane lahmacun 150 TL’ye satıldı diye. Ama kimse bunun arkasına bakmadı. Otelden 10 mil açıktaki motoryata lahmacun istendi. Bu lahmacunun değil o hizmetin bedeliydi. Öyle bir algı yaratıldı ki; Bodrum’da 5 tane lahmacun 150 TL’ye satılıyor gibi bir algı yaratıldı. Ama bugün odamızın karşısındaki restoranda 11 TL’ye lahmacun var. Lahmacunlar gayet de güzel. Bodrum’u tercih edecek vatandaşlara böyle haberleri ciddiye almamalarını rica ediyorum” şeklinde konuştu. 

Bodrum’da otellerin büyük ölçüde sezona hazır olduğunu kaydeden Mahmut Serdar Kocadon, seyahat yasağının kaldırılması ile ilgili ise “Turizm açısından bakarsak olumlu ama virüsün tekrar canlanması açısından biraz soru işareti var. Ama gerekli önlemleri alırsak, maskemizi de takarsak, kurallara uyarsak sorun olmaz” dedi. 

Üyesi olan işletmelerin fiyatları kendilerinin belirlediğini kaydeden Kocadon, “Mühim olan bize beyan ettiği fiyatın üstüne çıkmaması. Çıktıkları zaman külahları değişiyoruz, ceza yazıyoruz” diye konuştu. 

SALDA GÖLÜ'NDEN KUM GETİRİYORLAR!

Kocadon, son zamanlarda Bodrum sahillerinde görülen beyaz kumlar için ilginç bir iddiada bulunarak “Bodrum plajlarına yakışmayan bir şeyler yapıyorlar. Bodrum’u Maldivler yapmaya çalışıyorlar. Ne gereksiz bir iş. Hem mermer tozu, bir de Burdur’daki Salda Gölü’nün kumunu çalıp getiriyorlar buraya. Onu döküyorlarmış. Hem oradaki göle hem de buradaki plaja ciddi zarar veriyorlar. Hiç gerek yok. Bodrum’u Bodrum olarak satalım. Bodrum’u Maldivler olarak satmaya gerek yok” dedi.

“İYİ SEZON AÇILMADI, YOKSA TÜRKİYE’YE REZİL OLACAKTIK”

Sezona sarkması nedeniyle eleştirilen Bodrum Limanı’ndaki çalışmalar hakkında da konuşan BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, şunları kaydetti:

“İyi ki salgın oldu da sezon açılmadı. Yoksa Türkiye’ye çok rezil olacaktık. Bütün şantiyelerde çalışılırken Büyükşehir orayı neden durdurdu anlamadım. Önlem mi alamadılar bilmiyorum. Bu işleri bıraktı ve şu anda rezil durumdayız. Umarım bir an önce bitirilir de denizcilerimizin bu mağduriyetini giderirler.” 

BODTO 5 No’lu Konaklama Sektörü Meslek Komitesi Başkanı Ömer Faruk Dengiz ise otellerin pandemi karşısında bir eylem planı oluşturduğunu kaydederek şunları söyledi;

“Oteller bünyesindeki tüm departman ve birimler için covid-19 pandemisi karşısında oluşturulmuş bir “Eylem Planı” hazırlamaktadırlar. Genel alanlarda yer işaretleri, yönlendirmeleri, bariyerleri gibi uygulamalarla güvenli sosyal mesafeleri oluşturuyorlar. Açık büfelerde aşçı ve servis elemanlarınca hazırlanacak yemek sunumlarında metotları değiştiriyorlar. Gıda güvenliği, satın alma, mal kabul, depolama ve atık yönetim faaliyetleri konusunda kayıt alınacak şekilde takibi yapacaklardır. Odamız olarak otel çalışanlarına hijyen ve covid-19 temel eğitim kursları vermeye başlayacağız. Diğer yandan oteller için bakanlıkça yayınlanan genelgelerin bir arada olduğu açıklayıcı ve uygulamalı “covid-19 Yönetim Kılavuzu” yayınlanacak. Otellere Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı “Sağlıklı Turizm Belgelendirmesi” alınması konusunda teşvik edecektir. Otellerine Normalleştirme süresince odamız olarak önlemler konusunda bilgi ve tecrübe dayalı uygulamalarda her zaman yardımcı olacaktır.”