Küdür Plajı'nda Bu Hale Geldi!..

Yalıkavak’ta denize giren vatandaş, denizden kaptığı bakteri yüzünden meydana gelen enfeksiyon nedeniyle bacak ve kolunu kullanamaz hale geldi. Yaklaşık 10 gün eğitim araştırma hastanesinde yatan genç, hala antibiyotik tedavisi görüyor. 

Küdür Plajı'nda Bu Hale Geldi!..

Yalıkavak’ta denize giren vatandaş, denizden kaptığı bakteri yüzünden meydana gelen enfeksiyon nedeniyle bacak ve kolunu kullanamaz hale geldi. Yaklaşık 10 gün eğitim araştırma hastanesinde yatan genç, hala antibiyotik tedavisi görüyor. 

Son bir kaç yıldır Kent Haber'de defalarca gündeme getirdiğimiz Yalıkavak arıtma tesisi ile ilgili sorunlar ve koya arıtılmadan boşaltılan atıklar insan sağlığını tehdit eder hale geldi. İlçede yaşamını sürdüren 27 yaşındaki Emrah Atcı adlı vatandaş, 25 Temmuz günü Küdür Yarımadası’nda halk plajından denize girdi. Atcı, denizden çıktığında bacağından beyaz bir sıvı akmaya başladığını gördü. Sol bacağının kötüleşmesi ve enfeksiyonun sağ koluna da sıçraması üzerine 2 gün sonra aile hekimine gitti. Burada doktor sorunun bir cilt hastalığı olduğunu ifade ederek ilaç verdi. 

Bir süre ilaçları kullanan Atçı, bacak ve kolunun daha da kötüleşmesi üzerine önce ilçedeki özel bir hastaneye, ardından da İstanbul Kartal’daki Eğitim Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Burada gencin bacağından kültür örneği alındı. 

Yapılan inceleme sonucunda Emrah Atçı’nın sadece insan bağırsağında yaşayan “Enterococcus Faecalis” adlı bakteriden kaptığı tespit edildi. Bu hastanede 10 gün yatan Atçı, tedavi gördü. Ardından Bodrum’a dönen genç, antibiyotik tedavisine hala devam ediyor. 

İNSAN DIŞKISINDA YAŞAYAN BAKTERİ

Konu ile ilgili Kent Haber’e bir açıklama yapan Emrah Atçı, “Son 1 aydır ilaç kullanıyorum. Hastanede yattım. Yürüyemez, oturamaz hale geldim. Mavi bayraklı plajda başıma gelen buydu. Herkesin başına gelebilir ama önlem almayı bırakın, kaale alan yok. Denizden kaptığım bakteri sadece insan bağırsağında yaşayan bakteri, yani insan dışkısında. Ya arıtma tesisinden arıtılmadan gelen sudan, ya da teknelerin bıraktığı foseptikten kaptım. Benim amacım başkaları bu sıkıntıyı yaşamadan önlem alınması. Arıtma denize gidiyor, milyonluk tekneler sığ denize boşaltıyor giderini” dedi. 

YAŞIM GENÇ OLDUĞU İÇİN KANGREN OLMADIM

Atçı, “İstanbul’daki doktor bana yaşım genç olduğu için kangren olmadığımı söyledi. Eğer 37 yaş veya üzerinde olsaymışım kesin kangren olurmuşum, bacağım kesilirmiş” diye konuştu.