TBMM'de Göcek Tüneli ve Yatağan Yolu Tartışması!

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Göcek Tüneli’ni ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yatağan yolunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde devam eden bütçe görüşmelerinde gündeme taşıdı. Alban, yıllar öncesinden bu tünelin kamulaştırılacağı sözünün verildiğini ancak hala buradan geçişte ücret alınmasını eleştirerek, Yatağan’ın içinden geçen yolun da bir bulvar olmasına rağmen, yol planının halktan gizlendiğini iddia etti.

TBMM'de Göcek Tüneli ve Yatağan Yolu Tartışması!

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyonda bakanlığın bütçesi ile ilgili konuşma yapan CHP’li Alban, Göcek Tüneli’nin Ak Parti hükümetleri döneminde sürekli gündeme getirildiğini, birçok defalar seçim öncesinde bu tünelin kamulaştırılacağı sözü verilmesine rağmen kamulaştırılmadığını belirtti. 

TÜRKİYE’NİN TEK PARALI TÜNELİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun hazır bulunduğu komisyon toplasında Türkiye'de 242 tane tünel olduğunu, bu tünellerin 241 tanesinin ücretsiz, sadece 1 tanesinin, ücretli olduğunu ifade eden CHP’li Alban, "Bu da bizim ilimizde, Göcek Tüneli. Burada normal bir otomobil 9 liraya, bir minibüs 15 liraya, kamyon, otobüs 20 liraya, tır 30 liraya geçiyor. Dönemin, sizin başbakanınız o zaman söz vermişti, ‘Göcek Tüneli ücretsiz olacak’ demişti. Ama devletin kendi imkanlarıyla yaptırdığı tüneli dahi o işletmeciye verdiniz. Devletin yaptığı tünelden dahi şu an deli dumrul misali gelip geçenden para alınıyor” dedi. 

"Bu tünel ne zaman kamulaştırılacak?" sorusunu Bakan Karaismailoğlu’na yönelten Alban, "242'nci tünele bu bir tünel de eklenecek mi? Siz Muğla halkıyla dalga mı geçiyorsunuz yoksa Muğla halkını aldatıyor musunuz? Bu soruyu size sormak istiyorum" diye konuştu.

BENZİKLİKLERE GÖRE YOL YAPILIYOR

Yatağan’da yapımı devam eden yolla ilgili olarak da konuşan Alban, yolun yapım planının halktan gizlendiğini öne sürdü. Alban, "Yatağan ilçesinde şu an Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan bir yol var. Bu yol orada Yatağan içinde geçen bir bulvar ve bu bulvar orada şekillenirken planı halktan, vatandaştan saklanıyor. Siyasilerin arsalarına, benzinliklerine, iş yerlerine göre yollar yapılıyor" dedi. Alban, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bu yolun planını kamuoyunun ve halkın bilgisine sunmasını istedi.

BAKAN VE ALBAN ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Yatağan yoluyla yaptığı konuşma sırasında "Ben oraya gittim" diyerek Alban’ın sözünü kesen Bakan Karaismailoğlu, "milletin istediği yol orası" dedi. Bakanın çıkışına CHP’li Alban, "Millet ister ama o yol kazaya neden olacak Sayın Bakanım. O yol çok kötü bir yol, o yoldan vazgeçilmesi gerekiyor. Tekrar bir inceletin" diyerek yanıt verdi.