Aras; Tek Ağaç Kesilmeyecek

Bodrum’da Sazköy Mahallesi’nde, Özden ailesinin 75 dönümlük arazisinde imar plan değişikliği yapılması ile ilgili eleştirilere yanıt veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bahse konu arazinin orman alanı değil marjinal tarım arazisi olduğunu dile getirdi. Başkan Aras, yaklaşık 6 bin ağacın bulunduğu arazide tek bir ağcın bile kesilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Aras; Tek Ağaç Kesilmeyecek

Bodrum Belediyesi 2023 yılı Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Sazköy Mahallesi’nde Ekoturizm/Kırsal Turizm Tesis Alanı ile ilgili imar planı teklifi, CHP grubunda çatlağa sebep olmuştu. Kimi CHP’li üyelerin ret, kimi üyelerin kabul oyu verdiği teklif tek oy farkla kabul edilirken, toplantı sonrası açıklama yapan TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mustafa Erdoğan, kişiye özel plan uygulaması yapıldığını ifade ederek konuyu yargıya taşıyacaklarını söylemişti. 

Belediye Meclis Üyesi Uğur İlhami Özden’in ailesine ait olduğu ifade edilen arazideki plan değişikliği tartışmaları devam ederken Bodrum Esnaf ve Sanayici İşinsanları Derneği (BESİAD) Üyesi Aydın Doğer, Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi ve BESİAD üyesi Uğur İlhami Özden’in, ihraç talebiyle BESİAD Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi için dilekçe verdi. 

“HERKESE EŞİT VE ADALETLİ BİR YÖNETİM SERGİLİYORUZ”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bugün İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan konu ile ilgili yanıt verdi. Belediye Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu ve Bodrum Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı ve Meclis Üyesi Dursun Göktepe’nin de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Aras, kişilerin önemli olmadığını, mevzuatın önemli olduğunu dile getirerek “Kapıdan giren kim olursa olsun biz hiç kimsenin kimliğine, kişiliğine, maddi durumuna, etnik ve mezhepsel yapısına, rengine bakmıyoruz. Herkese eşit ve adaletli bir yönetim sergiliyoruz. Kapılarımız 2019 Mart ayından beri herkese açıktır. Biz içeride gizli saklı şeyler konuşmayız. Biz eleştiriye açığız, ben eleştirilere bir şey söylemiyorum ama bize çeşitli suçlar isnat ediliyor, yapılan işlem etik dışı gibi anlatılıyor. Bunu anlatmak için buradayız.” dedi.

“ORMAN SINIRI İÇERİSİNDEKİ BİR ALAN EKOTURİZME KONU EDİLEMEZ”

Mehmet Şenol Özden’e ait olduğu öğrenilen bahse konu arazi ile ilgili çalışmanın 2018 yılında başladığını anlatan Aras, “2018 yılında buranın orman tahdit sınırları dışında olduğuna dair Orman Bakanlığı’ndan gelen bir görüş yazısı var. Yani orası orman değil. Bir yerde ağaç olması oranın orman olduğu anlamına gelmiyor. Orman ayrı bir yasaya tabi. Zaten orman sınırı içerisindeki bir alan ekoturizme konu edilemez. Orman, kendisi izin vermez.” dedi. 

“BURASI İMARA AÇILDI, BİTTİ DİYE BİR ŞEY YOK”

2019 yılında Nokta Planlama tarafından arazi ile ilgili ekoturizm çalışması için Bodrum Belediyesi’ne başvuru yapıldığını söyleyen Aras, daha sonra Milas Orman İşletme Şefliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, AYDEM ve sonrasında da Muğla Büyükşehir Belediyesi gibi kurumlardan olumlu görüş yazılarının alındığını söyledi. Sürecin sonunda Bodrum Belediyesi Meclisi’nde oy çokluğu ile plan teklifinin kabul edildiğini anlatan Aras, “Orası verimli, sulak bir tarım arazisi olmadığı, marjinal tarım arazisi olduğu için ekoturizme izin verilebiliyor. Yani bu alanın orman ve tarım alanı olduğunu iddia edenler, doğru bilgi vermiyorlar. Burası büyükova bile olsa marjinal tarım arazisi ise burada ekoturizm olup olmayacağına Tarım Bakanlığı karar veriyor. Burada planlama süreci henüz bitmiş değil. Bu plan değişikliği şimdi Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde değerlendirilecek. Ayrıca plan askıya çıktığında da itirazlar gelecektir. Yani burası imara açıldı, bitti diye bir şey yok. Biz yanlış bir karar aldıysak hem Büyükşehir Meclisi’nden hem de ilgili idarelerden dönmesi muhtemeldir. Daha ortada fol yok, yumurta yokken insanların vatan haini ilan edilmesi, ahlaksız ilan edilmesi, bu kararı alan arkadaşların, buna onay verenlerin Bodrum’a ihanet ediyor denmesi doğru şeyler değil.  Ne o karara olumsuz el kaldıran arkadaşlarım hakkında kötü bir laf ettiririm ne de bu karar onay veren arkadaşlarım hakkında olumsuz, onlara suç isnat eden, onurunu kıracak bir laf ettiririm. Ben Belediye Meclisimin onurunu korumakla yükümlüyüm.” dedi. 

Bir karar alırken kişinin belediye meclis üyesi olup olmadığına bakmadıklarını söyleyen Başkan Aras, “Şu anda o bölgeden marjinal tarım arazisi olan ya da tarımdan ve ormandan uygun görüş alan bir arkadaşımız gelsin. Biz ona da ekoturizm izni ile ilgili ‘burada planlama sakıncası yoktur’ derim. Kim olursa olsun. Benim için fark etmez.” şeklinde konuştu. 

“BİR TANE AĞACIN KESİLMESİNE DE İZİN VERİLMEYECEK”

Ekoturizm imar uygulaması yapılan arazinin Akbelen Ormanı ile kıyaslanmasına da değinen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bu 75 dönüm arazinin yüzde 60’ı çam ağacı, yüzde 40’ı boş alan.  0.10 emsali var. Yaklaşık 7 bin 500 metrekare yapılaşma hakkı var. Ancak bu Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden geçtikten sonra Bodrum Belediyesi’ne gelecek. Orada çevredeki köylerden farklı, büyükşehir gibi bir yapılaşmaya kesinlikle izin verilmeyecek. Bir tane ağacın kesilmesine de izin verilmeyecek. Ağaç rölöveleri zaten dosyada. Orada 6 bin küsur ağaç var, onların hepsi korunacak” şeklinde konuştu. 

Muhabir; Hamdi Yörür