Bodrum'un 5 Bin Yılı Bu Kitapta

Bodrumlu tarihçi-araştırmacı yazar Cezmi Çoban’ın, Bodrum’un kadim değerlerine ışık tutan 87 araştırma/inceleme yazısını derlediği, bölgenin 5 bin yılının ele alındığı kitabı yayınlandı.

Bodrum'un 5 Bin Yılı Bu Kitapta

Kitap, Karya Uygarlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar geçen, bilinen 5 bin yıllık Bodrum tarihini bir bütün olarak ele alarak, arkeolojiden tarihe, coğrafyadan mimariye, deniz kültüründen turizme, folklorden edebiyata kadar Bodrum’un farklı özellikleri ve kadim değerlerine ışık tutan 87 araştırma/inceleme yazısını bünyesinde barındırıyor.  

Kitaptaki her bir metin, alanında uzman kişilerce kaleme alınmış ve incelenen konuyu derinlemesine ele alıyor. Kitap, bundan sonra yapılacak Bodrum Kent Belleği Araştırmaları için rehber bir eser niteliği taşıyacağı gibi, Bodrum’u anlayabilmek ve anlatabilmek adına önemli bir başvuru kaynağı olacak. 

Cezmi Çoban, 19. kitap çalışması olan “Bodrum Kitabı” hakkında şunları dile getirdi;

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan ettiğim Bodrum Kitabı adlı çalışmayı yaklaşık 3 yılda tamamladım. Alanında uzman akademisyen, yerel tarihçi ve araştırmacılarla iletişime geçerek, kendilerinden Bodrum’un pek bilinmeyen değer ve özellikleri hakkında araştırma yazılarını ve akademik makalelerini rica ettim. Daha önce Muğla Bibliyografyası, Bodrum Bibliyografyası, Milas Bibliyografyası adlı kitaplarım ile Bodrum’un da içinde olduğu Karia, Menteşe ve Muğla İl Coğrafyası hakkında yazılmış tüm literatürü tarama ve gözden geçirme imkanım olmuştu. Bu doğrultuda, 5 bin yıllık kadim bir kent olan Bodrum’un kendine has değer ve özelliklerinin kamuoyunca bilinmesi ve Bodrum’un her yönüyle kamuoyuna tanıtılması amacıyla Bodrum Kitabı adlı eserin hazırlıklarına giriştim. Bu süreçte en büyük desteği Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ali Abbas Çınar’dan aldım. Kendisinin 2004 yılında yayınladığı ‘Muğla Kitabı’ adlı çalışması, Bodrum Kitabı’nı yayına hazırladığım sırada en büyük yol göstericim olmuştur. Sonraki hedefim Bodrum Ansiklopedisi. Umarım, 2024- 2029 yılları arasında bu projemi tamamlayabilirim.” 

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunu olan Cezmi Çoban, Bodrum’a ait yüzün üzerinde araştırma-inceleme yazısı yayınlandı. Bodrum Belediyesi Kültür AŞ. Bodrum Kent Müzesi ve Arşivi’nde çalışan yazar, araştırmalarını Bodrum ilçe merkezi ile çevre köy ve mahallelerinde sürdürüyor.