Çocuklar Soluğu Denizde Aldılar...

Sokak çıkma kısıtlamasına kısa bir ara veren çocuklar, Bodrum’da denizin keyfini doyasıya çıkardı. Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle denize girmek ve sahillerde gezmenin yasaklanmasına aldırmayan aileler, uzun süredir evlerde kapalı kalan, son günlerde bastıran sıcaktan da bunalan çocuklarını denize soktu.

Çocuklar Soluğu Denizde Aldılar...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 yaş altı çocuklar için saat 11.00 itibariyle 4 saatlik iznin başlamasıyla birlikte, Bodrum’un birçok sahilinde yoğunluk oluştu. 40 gün evlerinden hiç çıkamayan 15 yaş altı çocuklar, bugün 11.00-15.00 saatleri arasında ikinci kez sokağa çıktı. Aileler çocukların bu iznini genelde sahil kenarlarında değerlendirmeyi tercih etti. Panayır alanına dönen bazı sahillerde çocuklar denize girerek mavi suların tadını doyası çıkardı. Bazı ebeveynler sahil kenarında çocuklarının denize girmesini izlerken, bazı aileler ise çocuklarıyla beraber denize girdi. 

Özellikle sakin koyları seçen aileler 34 derece hava sıcaklığında çocuklarını getirecekleri en güzel yerin sahil olduğunu söyledi. Deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya çıkaran çocuklar, yaz sezonunu ilk açanlar oldu. 

Denetimlerin yoğun olduğu Kumbahçe sahilinin ise sakin olduğu görüldü. Geçen hafta yüzlerce çocuğun olduğu Kumbahçe’de bugün az sayıda çocuk denize girdi. 

Öte yandan koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan birçok yasak ve kısıtlamada normalleşme sürecine geçilmiş olmasına ve AVM'ler gibi yoğunluğun olabileceği alanların faaliyetine izin verilmesine rağmen, sahillerde dolaşmanın ve denize girmenin hala yasak olması vatandaşların yoğun tepkisini çekiyor. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un Mayıs sonunda turizm faaliyetinin başlacağını açıklaması bu yasağın mayıs sonunda zaten kalkacağı anlamına geliyorken, bu sıcak günlerde vatandaşların gerekli önlemler alınarak sahillerden yararlanmasının önünün açılması kamuoyunun genel talebi olarak öne çıkıyor.