Kent Sohbetleri'nin Konuğu Aras İdi

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Gazeteci-Yazar Ayhan Ongun ve Alp Arbak’ın birlikte sunduğu Kent Sohbetleri programına katılarak orman yangınlarını değerlendirdi.

Kent Sohbetleri'nin Konuğu Aras İdi

Geçtiğimiz günlerde bölgemizde etkili olan ve geniş bir alana yayılan orman yangınları boyunca ekibiyle birlikte sahada olan Başkan Aras; yangınlara müdahale sırasında sahada bulunan herkese, tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

"Bodrum halkı ve yurdun dört bir yanından yurttaşlarımız yangın alanına bizzat gelerek, yaptıkları yardım ve bağışlarla destek vererek müthiş bir dayanışma örneği gösterdiler. Yaklaşık 17 bin hektar orman alanının yandığı Bodrum ve Milas bölgesinde, şimdiye kadar sabotaj ya da kasıtlı yangın bilgisi yok. Bütün dünyayı etkisi altına alan iklim krizi ne yazık ki bizi de derinden etkiliyor. Yangınları söndürmek yetmiyor. Henüz afet riskini tamamen atlatmış sayılmayız. Gerek yangın, gerekse aynı bölgelerden gelecek ve kent merkezlerini etkisi altına alacak sel felaketlerine karşı da hazırlıklı olmak zorundayız" dedi.

"Ormanları korumak ve geliştirmek devletin asli görevidir ve ne yazık ki bu konuda kalıcı ve sürdürülebilir bir devlet politikamızın olduğunu söyleyemeyiz. Asıl olan orman yanmadan gerekli tedbirleri almaktır. Bu konuda umarız yetkililer gerekli dersi alır ve ülkemizin daha büyük mağduriyetler yaşamasının önünü alırlar" diyen Ahmet Aras bir soru üzerine de havadan müdahalede geç kalındığına dikkat çekerek şu konulara dikkat çekti;

"En son Dereköy yangınında havadan müdahalenin ne kadar önemli olduğunu somut biçimde gördük. En kısa zamanda yalnızca yangın söndürmek değil, keşif ve önlem amaçlı bir yangın söndürme filosunun oluşturulması zorunludur. Elimizde çok fazla yardım malzemesi var. Bunlardan gıdayla ilgili olanları yangın bölgelerindeki yurttaşlarımıza dağıtmaya başladık. Diğer malzemeleri de belli merkezlerde toplayarak her mahallede oluşturacağımız gönüllü afet komitelerinin kullanımına vereceğiz. Bu felaket bize toplumsal dayanışmanın gücünü ve önemini bir kez daha gösterdi. Henüz daha yolun başındayız, yapılacak çok işler var. Rutin işlerimiz bizi bekliyor" dedi.

İzleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Aras; "Yanan orman alanlarına kesinlikle imar izni vermeyeceğiz, bizim dışımızda bu konuda girişimler olursa da halkımızla birlikte engellemeye gayret edeceğiz" dedi.

Hayvan barınağında yaşandığı iddia edilen hayvan ölümleriyle yakından ilgilendiğini ve soruşturacağını söyleyen Başkan; Bodrum’u bekleyen bir diğer önemli sorunun su sıkıntısı olduğunu, denizden içme suyu elde etmek dahil tüm alternatifleri zorlayacaklarını ifade etti.

Yaklaşık 2 saate yakın süren programa izleyicilerde çok büyük ilgi gösterdiler. Aynı anda Kent TV'nin web sitesi, facebook, youtube ve instagram hesaplarından da online olarak yayınlanan programı izleyemeyenler, sosyal medya hesaplarımızdan program kaydını izleyebilirler.