Kılıç'tan Umman'a 1 Milyon Canlı Balık!

Kılıç Holding, havayoluyla yaptığı ihracatla bir milyonu aşkın canlı balığı, Bodrum’dan Umman’a gönderdi.

Kılıç'tan Umman'a 1 Milyon Canlı Balık!

Yıllık 413.5 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük yavru balık yetiştiriciliğini yapan Kılıç Holding, 2017’de başladığı Umman’a canlı balık ihracaatını koronavirüs salgınına rağmen devam ettiriyor.

Geçtiğimiz yıl Dominik, Umman, Kıbrıs, Arnavutluk ve Tunus’a toplamda 23 milyon adet yavru balık ulaştıran Kılıç Deniz, aynı zamanda uçakla Umman’a gerçekleştirdiği ikinci yavru balık transferiyle Ortadoğu pazarındaki konumunu korudu. Bu yıl Umman, İsrail, Tunus’a toplamda sekiz milyon canlı balık ihracatı gerçekleştirdi. Bu yılda ihracatın devam ettiğini, salgın nedeniyle etkilenmediklerini söyleyen Kılıç Holding yetkilileri, “Bu yılda ihracat hedefimizi yaklayacağımızı umuyoruz” dediler.

Türkiye’nin önde gelen su ürünleri firmalarından Kılıç Holding, ihracat hamlelerine devam ediyor. Avrupa’nın en büyük çipura ve levrek üreticisi konumunda olan şirket, yıllık 65 bin ton balık üretimi gerçekleştiriyor ve üretiminin yüzde 70’ini ihraç ediyor.

Yavru balıkların havaalanından Kargo uçağıyla Umman’a ulaştırıldığının altını çizen Kılıç Deniz Ürünleri şirket yetkilileri, “Yavru balıklar Milas’taki kara kuluçkahanesinden Havaalanı’na getirildi. Burada tüm tanklar tek tek alınıp uçağa yüklenmek üzere dörtlü PMP paletlere taşındı. Daha sonra Türk Havayollarından bizim için gönderilen yüz tonluk taşıma kapasiteli uçağa yüklendi ve beş saatlik uçuşun ardından Umman Muscat Hava Limanı’na varıldı. Çölde üç saatlik yolculuğun ardından Qriat limanına ulaşıldı ve yolculuğun tamamı 40 saat sürdü” dediler.