Patlama Sesi Panik Yarattı!

Turgutreis’te öğleden sonra duyulan şiddetli patlama sesi, mahallede kısa süreli paniğe neden oldu. 

Patlama Sesi Panik Yarattı!

Turgutreis’te bugün saat 15.10 sularında şiddetli bir patlama sesi duyuldu. Turgutreis’in her yerinden ve yakınlardaki mahallerden de duyulan patlama sesi sonrası vatandaşlar ne olup bittiğini anlamak için telefonlara sarıldı. 

Patlama sesi ile ilgili konuşan bir vatandaş, “Turgutreis’te binaların camları kırılıyordu. Yerler sallandı. Çok şiddetliydi. O esnada da bir F16 uçağı geçti” diye konuştu. Kimi vatandaşlar patlama sesinin civardaki bir taş ocağından geldiğini iddia etti. 

Kent Haber'in güvenlik güçleri nezdinde yaptığı araştırma mahallede herhangi bir olumsuzluğun bulunmadığını ortaya çıkardı.

Esrarengiz sesin ses duvarını aşıp sonik patlamaya sebep olan bir F16 uçağından geldiği tahmin ediliyor.

SONİK PATLAMA NEDİR?

Gövdesi ve motorları uzun süreli sesten hızlı uçuşa müsaade edebilecek özelliklerde olan uçaklara süpersonik uçaklar denir. Günümüz savaş uçaklarının büyük kısmı süpersonik uçaklardır. F-16 bunlara örnektir.

Ses, bir ortamın taneciklerinin bir dalga kaynağı tarafından titreştirilmesiyle oluşan periyodik bir basınç dalgasıdır. Bu dalgalar kulak tarafından toplanır ve beyinde ses olarak algılanır. Ses dalgaları, deniz seviyesinde ve 20º C sıcaklıkta 343 m/s hızla yayılır. Sonik patlama, ses dalgalarını oluşturan kaynağın ses hızında veya ses hızından daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur.

Sonik patlama, ses hızı veya üzerinde bir hızla hareket edilmesinin bir sonucudur. Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21ºC sıcaklıkta yaklaşık 1235.5 km/sa’dir. Günümüzde bazı uçaklar bu hız sınırını aşabilmektedir bunun sonucunda da sonik patlamalar meydana gelir.