Tahliye Edip, Kendisi Yıkacak!

Gazeteci Yılmaz Özdil'in Bodrum'da bulunan villasındaki kaçak bölümlerin yıkımı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Özdil ailesinin villayı tahliye edip kendilerinin yıkacağı öğrenildi. Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri Aktur sitesinde bulunan villaya gelerek incelemelerde bulundu.

Tahliye Edip, Kendisi Yıkacak!

Sabah saatlerinde Hülya Özdil adına kayıtlı villaya gelen işçiler, yapıdaki bazı bölümlerin kapı ve pencereleri ile pergoleleri söküp bahçe içerisine koyduğu görüldü. Tahliye işlemleri için Bodrum Belediyesine yazı gönderen Özdil’e verilen sürenin ardından, Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri de Aktur sitesinde bulunan villaya gelerek incelemelerde bulundu. Tahliye işlemi yapıldığını gören ekipler, tutanak tutuktan sonra bölgeden ayrıldı.

Villladaki usulsüzlüklerin ortaya çıkması üzerine harekete geçen Muğla İl Çevre Müdürlüğü yaptığı ilk incelemenin ardından villanın yapı kayıt belgesini iptal etmişti. İptal kararında; söz konusu taşınmazın yürürlükteki 1/1000 ölçekli uygulama imar alanında 'ticaret alanında' kaldığı, ancak yapı kayıt belgesinde yapının 'konut' amaçlı kullanıldığının beyan edildiğinin anlaşıldığı, yapının mevcut haliyle ruhsata bağlanamayacağı kaydedilmişti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ALDI

Yaşanan gelişmelerin ardından Bodrum Belediyesi villanın kaçak bölümleriyle ilgili yıkım için encümen kararı aldı. Villanın sahibi Hülya Özdil'e kaçak bölümlerin yıkımı için tebligat çıkarılmış ve 13 Mayıs gününe kadar süre tanınmıştı. 13 Mayıs günü sabah saatlerinde de villada yıkım başlatılmıştı. Ancak karar uygulamaya konulduğu sırada Hülya Özdil'in avukatı Muğla İdare Mahkemesi'ne başvurarak yıkım hakkında işlemi uygulayan idare savunma verinceye kadar 'yürütmeyi durdurma' kararı almıştı. Bodrum Belediyesi ve Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün savunmalarının mahkemeye ulaşması üzerine, Muğla 1’inci İdare Mahkemesi'nden çıkan karar iptal edilmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından verilen sürenin dolmasıyla birlikte Özdil ailesi harekete geçti. Sabah saatlerinde villa sorumlusu ve işçiler eve girerek kaçak bölümlerin tahliyesine başladı. Tahliye işleminin bir kaç gün daha süreceği öğrenildi.