Bodrum'da Aşk Başkadır...

Kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra bünyesinde barındırdığı kendine has özellikleriyle dünyada en çok bilinen turizm merkezlerimizden Bodrum’u anlatan bir kitap daha yayımlandı. Yasemin Anık tarafından kaleme alınan “Bodrum’da Aşk Başkadır” adlı kitap, Bodrum’un son yetmiş yılından bazı kesitler veriyor.

Bodrum'da Aşk Başkadır...

Temelinde yaşanmış bir aşk hikâyesini de anlatan kitabın sayfalarında yerel halkın, jet sosyetenin ve yabancıların duygularından yansımalar da yer alıyor. K-İletişim Yayınları tarafından yayımlanan kitap için görüşlerine başvurduğumuz Yasemin Anık, kitabın arka kapağında kullandığı ve halk arasında “Halikarnas’ın Gururu” olarak bilinen aşağıdaki şiirin bir bölümü ile kitabını özetleyebileceğini söylüyor. Yıllar önce Salmakis kıyısında bulunan ve M.Ö. 1. ya da 2. yüzyıla tarihlenen yazıttaki ifadeler şu şekilde:

Söyle bana Afrodit, söyle; Sen kutsal melisa kokulu, mür nefesli Afrodit…
Nedir Halikarnas’ı bu kadar gururlu yapan?
İşitmedim ben kendi adıma,
Neden bu gururlu övünme?
Bodrum'da Aşk Başkadır

Ulu Zeus’un yardımıyla topraklarının üstünde,
Halikarnas büyük insanlar yarattı.
Kimdi ilk doğan orada?

…Baba Zeus, gizli mabedini koruyan,
Dünyaca ünlü duacı oğullar yarattı, Halikarnas’ta…
Görmedi nankörlük Zeus’un oğulları.
…Ve Halikarnas, Salmakis’in su perisine ev sahipliği yaptı.
İnsanlık için evliliği icat eden,
Sıradışı yaratılmış, nazik oğlumuz
Hermafrodit’i kollarıyla sarmalayan, su perisine
Erkeklerin nazik ve vahşi hayallerine düşen
Mağarasında, kutsal sular altındaki, o su perisine…

YASEMİN ANIK HAKKINDA...

İstanbul'un Moda semtinde doğan Yasemin Anık, ilkokulu Moda İlkokulu’nda tamamladı. Malta Adası’nda Sliema’daki Saint Claire Primary Collage’de iki yıl öğrenimden sonra Üsküdar Amerikan Koleji’nde öğrenimine devam etti ve 1977 yılında bu okuldan mezun oldu. Berlin’de Goethe Institut’ta bir yıl Almanca öğrenimi gördü. Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Hilton Hotel’de, Çırağan Palace Kempinski’de ve Antalya’da Sheraton Voyager Hotel’de pazarlama ve müşteri ilişkileri bölümlerinde çalıştı. Anık, iyi derecede İngilizce ve Almanca, orta derecede İtalyanca, Fransızca, İspanyolca dillerini biliyor. Müziğe olan derin tutkusu yanında, hayvan sevgisiyle de tanınan Yasemin Anık, Eşi Uzm. Dr. Turhan Anık ile birlikte Bodrum’da yaşamaktadır.