Önlük Uygulamasına Karşı Çıktılar!

Eğitim Sen Bodrum Temsilcisi Yüksel Okyay, önlük uygulaması çerçevesinde öğretmenlerden ölçü alındığını ifade ederek, “Ölçü vermiyor, önlük kullanmayacağımızı belirtiyoruz.” dedi.

Önlük Uygulamasına Karşı Çıktılar!

Okyay, yaptığı yazılı basın açıklamasında “Bugün itibariyle bakanlık talimatıyla okul idarecileri tarafından öğretmenlerden önlük uygulamasına geçileceği, önlük için beden ölçüleri verilmesi istendi. Eğitim Sen olarak bu tek tipleştirmeye ve bütçenin eğitim dışında kullanılmasına itiraz ediyor, ölçü vermiyor, önlük kullanmayacağımızı belirtiyoruz. Branşı gereği zaten öğretmenlerimiz kendi tercihi olarak giyenler var, dayatmayı kabul etmiyoruz.” dedi. 

“Öğrencilerimizin, velilerin ve eğitim emekçilerinin yaşadıkları sorunları beyaz önlük ile örtemezsiniz.” diyerek açıklamasına devam eden Okyay, şunları dile getirdi;

“Eğitimin ve bir bütün olarak eğitim bileşenlerinin tamamının yaşadığı onca sorun ortada iken, bakanlığın beyaz önlük ısrarını iyi niyetli bir yaklaşım olarak görmüyoruz. Öğrencilerimizin seçim öncesinde vaat edilen bir öğün sağlıklı yemekten vazgeçilerek aç bırakıldığı, okullarımızın ödenek verilmediği için yeterli hijyen ve bakımdan yoksun olduğu, yine okulların en temel ihtiyaçlarının velilerin sırtına yüklendiği, eğitim emekçilerinin yoksulluğa mahkum edildiği, Kariyer Basamakları uygulaması ile işyeri barışının zedelendiği, Bakanlığın ÇEDES gibi uygulamalarla ve bizzat bakan tarafından karma eğitimin tartışmaya açılarak, laik eğitim ilkesinin ayaklar altına alındığı koşullarda önlük meselesini sadece gündem değiştirmeye yönelik bir adımın ötesinde eğitim emekçilerini ayrıştıracak ve haklarımıza yönelik yeni saldırıların zeminini oluşturacak bir adım olarak görüyoruz. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerle, öğretmenlerin bir bölümünün zaten kendi tercihleri ile, bir kısmının ise branşları gereği giydiği önlüklerin bakanlık tarafından tavsiye adıyla tüm öğretmenlere ısrarla dayatılmasını kabul etmiyor, okullardan talep edilen önlük beden ölçülerini vermiyoruz. Önlük değil her öğrenciye bir öğün ücretsiz yemek, okullara ödenek, eğitim emekçilerine insanca yaşayacak ücret istiyoruz.”