Festival Yoğun İlgi Gördü

Bodrum’da gerçekleştirilen “Mandalina Hasat Festivali” renkli görüntülere sahne oldu. Festival yoğun ilgi gördü.

Festival Yoğun İlgi Gördü

Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi destekleriyle Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından  “Mandalina Hasat Festivali” gerçekleştirildi. Bu yıl Bitez Mahallesi’nde binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen festivalde yöresel müzik eşliğinde halkoyunları oynandı, mandalinalı yemek sunumları ve söyleşileri gerçekleştirildi. Sembolik hasat yapılıp toplanan mandalinalar Bodrum’un eski dönemlerindeki gibi deve ile şenlik alanına taşındı. 

Mandalina kasasının da çakıldığı programda Ender Kasal ve Suzan Kardeş konser verdi, mandalinadan yapılan ürünlerin satışa sunulduğu stantlar açıldı. Şenlik renkli görüntülere sahne oldu. 

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar yaptığı konuşmada ilçede geçmiş yıllarda Bodrum mandalinasının elde edilen gelirlerle çocukların okutulduğunu ifade ederek “Mandalinanın Bodrum tarihinde manevi olarak çok önemli bir değeri var.” şeklinde konuştu. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise mandalinayı yaz mevsiminde satılabilecek endüstriyel bir ürüne dönüştürmek gerektiğini ifade ederek “Bunu bazı üreticiler yaptı. Aynı zamanda ticaret odamızın, mandalina birliğimizin yaptığı çalışmalar var. Lokum, kolonya, reçel, sabun şampuan gibi endüstriyel ürünlere dönüşerek kalıcılığı ve kullanıcılığı arttı. Şu anda mandalina kolonyasını dünyada her gittiğimiz yere götürüyoruz. İnanın elini bir süren bir daha geri istiyor.” diye konuştu. 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, “Yaklaşık 170 bin mandalina ağacımızla 3 bin 500 dönümlük bir alanda, bu sene 4 bin ton civarında bir mandalina rekoltesi hesaplandı. Geçtiğimiz yıla göre daha iyiydi. Coğrafi işaretli ürün olan Bodrum Mandalinasının çok uzun yıllar, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi bu yerel tadın aromanın torunlarımıza bırakılması için hep birlikte çalışmalar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke’nin de katıldığı festival akşam saatlerine kadar sürdü.