Seçim Gergin Başladı...

Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın seçimli olağan genel kurulu gergin başladı. Adaylardan Aytekin Çanakçı’nın yönetim kurulu listesinde 2 kişinin eksik olması üzerine seçimin yapılıp yapılamayacağı üzerine hararetli tartışmalar yaşandı. Dakikalar süren tartışmanın ardından seçimin yapılmasına karar verildi.

Seçim Gergin Başladı...

Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda seçim heyecanı yaşanıyor. 2 dönemdir başkanlık görevini yürüten Hasan Kablı ile daha önceki yıllarda başkanlık görevinde bulunan Aytekin Çanakçı, başkanlık için yarışıyor. 

Öğle saatlerinde doğru Herodot Kültür Merkezi’nde başlayan seçimli olağan genel kurul, başkanlık divanının seçimi, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 

2 binden fazla üyesi bulunan odada 2 aday İlçe Seçim Kurulu’na listelerini sundu. Yapılan incelemede Aytekin Çanakçı’nın yönetim kurulu üye sayısının olması gerekenden 2 kişi eksik olduğu tespit edildi. 

 

 

Bunun üzerine seçimin yapılıp yapılmayacağı tartışmaları üzerine ortam gerildi, iki aday ve yönetim kurulu üyeleri arasında hararetli tartışmalar yaşandı. Aytekin Çanakçı ve ekibi oda üye sayısını defalarca istemelerine rağmen kendilerine bilgi verilmediğini savunurken, oda görevlileri bu iddianın yanlış olduğunu, kendilerine oda sayısı ile ilgili bilgi verildiğini dile getirdi. 

İlçe Seçim Kurulu görevlileri ise 2 eksikle seçime girmenin bir mahsuru olmadığını, Çanakçı ve ekibinin istemesi durumunda seçime girebileceklerini ifade etti. Bunun üzerine Aytekin Çanakçı, seçime girme kararı aldı. 

Başkan adayı Hasan Kablı ise “Ben bu seçimi kabul etmiyorum. Şimdi girecek, ben seçimi aldıktan sonra itiraz edecek.” diyerek bu şekilde seçimin yapılmayacağını dile getirdi. Aytekin Çanakçı, 2 kişi eksikle seçime gireceğini ve Hasan Kablı’nın kazanmasını durumunda itiraz etmeyeceğini söyledi.

“ŞOFÖR ESNAFI SAHİPSİZ KALMIŞ”

Yapılan istişarelerin ardından 2 aday seçimin bu şekilde yapılmasında mutabık kalındı. 

Kürsüye gelerek bir konuşma yapan Aytekin Çanakçı, “Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, odaya bir müfettiş istiyorum. Özellikle bu kayıtlara geçsin. Biz 3 aydır sahalardayız, şoför esnafına gidiyoruz. Dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Şoför esnafı o kadar sahipsiz kalmış ki, sizlere anlatamam. Ekonomik sıkıntıları o kadar büyük ki. Alınan yüzde 25 zam, akaryakıt zamlarının ardından eridi gitti. Dönüşüme geçenlerin durumları içler acısı. Oylarınızı bize verirseniz elimizden geldiği kadar, gücümüzün yettiği kadar, kudretimizin yettiği kadar şoför esnafının sorunlarını çözmek için mücadele vereceğiz. Uyumayacağız, gerekirse kapılarında yatacağız.” dedi. 

PAZARTESİ YİNE GÖREVİMİN BAŞINDAYIM

Aytekin Çanakçı’nın eleştirilerine cevap veren Hasan Kablı, dönüşümü hiçbir şekilde kabul etmediğini ve imza atmadığını dile getirerek şu sözlere yer verdi:

“Hadi ben çalışmadım, Muğla odası orada, Milas odası orada. Onlar niye çalışmadı. Yahu bakın yalanlarla yollara çıkmayın. Ben dönüşüm ile ilgili mücadelemi yaptım. Bu miletin fabrika ayarları ile oynayamayın. 2018 yılında tarihi farkla seçimi kazandım, iki adaydan fazla oy aldım. Şimdi arkadaşları tebrik ederim, hepsi bir yerde. Beni belki geçerler, belki geçemezler ama takdir şoför esnafınındır. Bu sandık şoför esnafının. Ben 8 yıldır oda başkanıyım, kapımı dosta düşmana kapatmadım. Bir defa odanın resmi arabasını kullanmadım. Ben bu odayı 2014’te 468 bin TL borçla teslim aldım, plaka basacak metalimiz yoktu. Şu anda her şey var. Borç yok. Pazartesi yine görevimin başındayım.”

Başkan adaylarının konuşmalarının ardından seçime geçildi. Oy kullanma işlemi saat 17.00’ye kadar devam edecek.