Kıyıkışlacık'taki İskele Planına Red!

Milas Belediyesi, Temmuz ayı meclis toplantısının 1. oturumu gerçekleştirildi. Meclis, 2. oturum için 10 Temmuz cuma saat 10:00’da tekrar toplanacak.

Kıyıkışlacık'taki İskele Planına Red!

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında toplanan Milas Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumunda 21 ana ve 3 ek gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Meclisteki önemli gündem maddelerden biri olan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kıyıkışlacık'ta bir Yükleme İskelesi yapılması yönündeki çalışmaları ile ilgili İmar Komisyonu’ndan gelen görüş mecliste oylandı. Belediye meclisi iskele yapımına red oyu kullandı. 

Meclis toplantısının açılışında konuşan Başkan Tokat, "Koronavirüs tedbirleri kapsamında uzun süredir meclis toplantılarımızı gerçekleştirememiştik. Yeni normalleşme süreci kapsamında Temmuz ayı meclis toplantımızı yapıyoruz. Alacağımız kararların Milas’a hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından ek gündem maddeleri okundu ve kabul edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, bir sure önce Milas Belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne yazdığı yazıyla, Kıyıkışlacık bölgesinde arkeolojik ve turistik bölgede bir yeni yükleme iskelesinin yapımının planlandığını bildirerek, görüş istemişti. Ancak cevap için verilen 1 aylık sürede Meclis toplanamadığı için, Milas Belediyesi buna olumsuz yanıt vermiş ve ilk mecliste de konunun gündeme alınacağını ve Meclis kararının da gönderileceğini belirtmişti. 

Temmuz ayı meclisinde konu ele alındı ve Bakanlığın yazısına, Kıyıkışlacık’a yükleme iskelesi yapılmasının, arkeolojik, turistik, çevresel, körfezdeki trafik yoğunluğu ve iskeleye mal taşıyacak ağır kamyonların yaratacağı sıkıntılar gibi nedenlerle olumsuz görüş bildirdi. Komisyonun bu görüşü tüm meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi. Alınan bu karar meclisi izleyen Kıyıkışlacıklılar tarafından memnuniyetle karşılandı ve alkışlarla teşekkür ettiler.

Karar sonrası açıklama yapan Başkan Tokat; "Komisyon üyelerimiz yeni yapılacak iskelenin getireceği olumsuzlukları birçok yönden ele alarak değerlendirdi. Kendilerine hassas çalışmaları için teşekkür ediyorum. Kıyıkışlacık’ın karşısı Güllük’te zaten mevcut bir liman var.İkinci liman Güllük körfezine büyük zarar verir" dedi.