Sümer Kaynaklarında Gökten Gelenler!

Bodrum’da yaşamını sürdüren Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Kallemoğlu’nun "Gökten Gelenler" isimli kitabı çıktı. Dr. Kallemoğlu'nun kitabında, dünya tarihindeki ilk medeniyet olan Sümerlilerin çivi yazısı ile kil tabletler üzerine kayıt ettiği çok ilginç konular okuyucunun ilgisine sunuluyor. Kitapta 6 bin yıl önce yazılan tabletlerde o devirde inanılamayacak kadar gelişmiş bir medeniyetin, üstün birilerinden yardım alınarak kurulduğu tezi ele alınıyor.

Sümer Kaynaklarında Gökten Gelenler!

Bodrum Devlet Hastanesi’nde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cenk Kallemoğlu'nun, Sümerlilerin günümüzden 6 bin yıl önce çivi yazısı tabletlerinden yola çıkarak hazırladığı “Gökten Gelenler” isimli kitabı, raflardaki yerini aldı. 350 sayfalık kitap, 6 yıllık bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı. 

Amazon’da satışa sunulan kitap ayrıca Bodrum’da İşler Kırtasiye, Lise Kırtasiye ve Ahmet Kırtasiye ile Yalıkavak’ta Ata Kırtasiye’de raflardaki yerini aldı. 

Kitabı ile ilgili Kent Haber’e açıklama yapan Kallemoğlu, şunları söyledi:

"Esasında çok ilgi duyduğum bir alan değildi. Yıllar önce başka bir kitabı okurken Sümerler konusunda ilginç bir atıf dikkatimi çekti. Burada Sümerlilerin daha Mısır Piramitleri inşa edilmeden, günümüzden 6 bin yıl önce çivi yazısıyla kil tabletlere ‘Bizi yönetenler gökten gelenlerdi’ yazılmış. Ben de ister istemez ilk başta bunu duyduğumda inanmadım. Çünkü günümüzde hiçbir kitabı açtığınız zaman herhangi bir ansiklopediye, dergiye baktığınız zaman bu gündeme getirilmiyordu. 

“ÇİVİ YAZISINDAN TERCÜME EDİLMİŞ GERÇEK ESERLERİ OKUDUM”

Ben de inanmadığım için daha güvenilir kaynaklara baktım. Özellikle çivi tabletlerini birebir çeviren eserlere baktım. Bu eserlerde gayet güzel bir şekilde, net bir şekilde ‘bizi yönetenler gökten gelen bazı varlıklar, bize böyle dediler. Onların sayesinde bunu bulduk, böyle yaptık’ diye anlatıyorlar. Yine de inanmayıp daha fazla esere bakmak zorunda kaldım. Tabi buna bakarken bazı hayali tercümelere de dikkat etmeniz gerekiyor. Ben birebir gerçek çivi yazısından tercüme edilmiş eserleri okudum. Bunların hepsinde aynı şeyi söylüyordu. 

Mesela bilgi yarışmalarında sorulur, ‘tarihte bilinen en eski destan hangidir’ diye. Yanıt Gılgamış Destanı’dır. Ama bu destanda ne anlatılıyor. Bazı tabletlerde Gılgamış’ın Nuh Peygamber ile konuşması anlatılıyor. Sümerliler 6 bin yıl önce yazdıkları tabletlerde Nuh Peygamber’in Tufan Hikayesi var. Şu anda herhangi bir dergiyi açsanız, kitabı açsanız, ansiklopediyi açsanız bulmak için çok zorlanıyorsunuz böyle şeyleri. 

Ben de bunları okuyunca, okunabilir, çok ağır olmayan hafif bir kitap yazmak istedim. Bize söylenmeyen bir şeyler var, anlatılmayan bazı hikayeler var. Sümerliler 6 bin yıl önce çivi yazısını buluyorlar. Bu yazıyı ben ilk başta yazılan şeyin yağmur yağınca ıslanırsın, acıkınca yemek ye, aslan görürsen kaç gibi ifadeler bekliyordum ben. 6 bin yıl önce yazılmış. Halbuki Sümerliler bu çivi yazılı tabletlerinde diyorlar ki Gılgamış ölümsüz olmak istiyor, Nuh’un yanına gidiyor. Nuh insanlığın yaratılış hikayesini anlatıyor. Tufanı nasıl atlattığını söylüyor. Gemisinin boyutlarını Gılgamış’a anlatıyor. 6 bin yıllık tablette bunlar belirtiliyor ama çok çok sıkı bir araştırma yapmazsanız bunları asla bulamıyorsunuz. Ben de yorumsuz tablet çevirilerini okuyup oradan bir özet yaptım. Ondan sonra diğer uygarlıklardan, Mayalardan, Mısırlılardan, Azteklerden, Çinlilerden, Hintlilerden genel ortak paydalarını biraz toparlayıp böyle gökten gelenler diye bir kitap yazdım. İnşallah okuyanın hoşuna gider. Hafif rahat bir kitap yazmak için uğraştım. Okuyanlar mutlu olursa ne mutlu bana. Bu kitabı yazmak kolay olmadı. 6 yıl boyunca çok sıkı bir şekilde çalışarak bu kitabı toparlayabildim. 

Sümerliler’in tabletlerde Tiamat diye bir gezegenden bahsettiğini de söyleyen Kallemoğlu “Bu gezegenin olduğu yerde Ceres gezegeni var. Güneş yörüngesindeki gezegenleri sayın desem Ceres gezegenini hayatta saymazsınız. Öyle bir gezegenin olduğunu bile bilmiyorsunuz. Mars ile Jüpiter arasında Ceres gezegeni vardır. Gezegen ufak bir gezegen, çok büyük değil. Bu niye söylenmiyor, insan şaşırıyor. Sümerliler o gezegene atıfta bulunuyorlar. Ben kitapta bunu da gündeme getirdim” şeklinde konuştu. 

Kitabı almak isteyenler bu linkten ulaşabilir https://www.amazon.com.tr/gp/product/6058213681/ref=cx_skuctr_share?smid=A2FYBS55SOUEYW