Sürdürülebilir Turizm Eğitimi Verildi

Bodrum’da “Sürdürülebilir Turizm Belgesi Eğitimi” verildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan “Sürdürülebir Turizm Programı” kapsamında Aralık 2023 tarihine kadar 1. Basamak işlemlerinin konaklama sektörü tarafından tamamlanması bekleniyor.

Sürdürülebilir Turizm Eğitimi Verildi

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) üyelerinin bu yönde çalışmalarını kolaylaştırmak ve “sürdürülebilirlik” yaklaşımının daha iyi yönetilmesi amacıyla Bodrum Belediyesi ve BODTO işbirliğinde bir bilgilendirme eğitimi düzenlendi. 

BODTO konferans salonunda gerçekleşecek eğitimde “sürdürülebilirlik nedir, neden önemlidir, sürdürülebilirliği içselleştirmek, sürdürülebilir turizm sertifikasyon ve başvuru süreçleri, yasal yükümlülük nedir, sürdürülebilir turizm kavramları, konaklama tesisleri için Türkiye sürdürülebilir turizm kriterleri, sürdürülebilir turizm göstergeleri” konuları işlendi.


 
Eğitimi, Bodrum Belediyesi’nin çalışmalarına gönüllü olarak katılan Çevre Bakanlığı eski genel müdürlerinden Dr. Zeynep Yöntem verdi. Eğitim öncesi Kent Haber’e açıklamada bulunan Yöntem, şunları dile getirdi;

“Bugün, sürdürülebilirlik konusunda sadece gelişmek ve yatırımların genişlemesi değil, paylaşılan doğanın, sosyal hakların ve ekonominin kesiştiği noktada çevreye zarar vermeden büyümenin nasıl olabileceği konusunda genel bilgiler veriyorum. Bugün turizm sektörü özelinde sürdürülebilirlik konusunda detaylı çalışmalar yapıyoruz.”

Bodrum’da hızlı yapılaşma ve sürdürülebilirlik konusunda değerlendirmelerde bulunan Dr. Zeynep Yöntem, şunları dile getirdi;

“Sürekli yapılan bir yatırımın, önümüzdeki yıllarda ne kadar turist çekeceğini çok iyi düşünmek lazım. Küresel olarak baktığınızda uçak biletleri önümüzdeki dönemlerde pahalılaşacak, gelen yolcu sayısı belki azalacak. Doğaya verilen bu kadar yükün karşılığında fayda ve maliyet analizini yapmadan hareket etmemek lazım. Bugün biz bu işin faydası ne maliyeti ne bunu konuşacağız. Bu faydaların içinde çevreye verilen her türlü etki de değerlendirildiğinde gerçekten bu yatırımlar değer mi, nasıl değerli hale getirilmeli, bunu da inceliyoruz.”