SU VE YÜN’ÜN KEÇE’YE DÖNÜŞME SERÜVENİ

Bodrum da Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezinde açılan...

SU VE YÜN’ÜN KEÇE’YE DÖNÜŞME SERÜVENİ
Bodrum da Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezinde açılan keçe sergisi büyük ilgi çekti.

Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan ve Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk serginin açılış kurdelesini birlikte keserken, çok sayıda vatandaşta keçe sergisini ilgi ile gezdi.

Birçok kişi birbirinden farklı desenlerde farklı malzeme ve modellerde keçeden yapılmış eserleri büyük bir hayranlıkla izlerken birçoğu da sergilenen eserlerin fotoğraflarını, görüntülerini çekti.

Ayşe Akdemir, Mine Aksüt ve Çiğdem Şirin adlı üç kız kardeş birlikte su, sabun ve yünü sıkıştırması ile elde ettikleri keçelere kendi bakış açılarını da katarak bu sergiyi oluşturmuşlar.

Emekli olduktan sonra Bodrum’a yerleşen üç kız kardeşin açtığı sergide yaklaşık 250 eser sergileniyor. Eserler arasında; keçenin ipek ve kumaşa işlenerek; şal, elbise, çanta, şişe koruma termosu, abajur, örtü, kolye, ayakkabı gibi özgün tasarımlar ve çeşitli konuların işlendiği tablolar bulunuyor.

Koyun, keçi veya deve yününün; kırpılıp, işlenip, boyanıp, daha sonra çeşitli motifler verilerek su ve sabun ile sıkıştırılıp, keçe haline getirilmesine kadar serüvenide sergide anlatılıyor.

Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nin ilk sergisi olan "Geleneksel Keçe" Sergisi 28 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Milattan önce 3. yüzyılda Anadolu da Hititlerde başladığı bilinen keçe, Asya da eski Türklerde çeşitli şekillerde hayat bulmuş. Keçe’nin bilinen en büyük özelliği sıcak veya soğuktan koruması. Keçe günümüzde ise daha çok dekoratif olarak kullanılıyor.