TİP, Özgürlük Yürüyüşü Başlatıyor

Gezi Parkı davasında verilen cezaların Yargıtay tarafından onanması, Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından Bodrum’da protesto edildi, 1 Ekim’de özgürlük yürüyüşü başlatılacağı açıklandı.

TİP, Özgürlük Yürüyüşü Başlatıyor

Gezi Parkı davası kapsamında tutuklanan iş insanı Osman Kavala, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay, film yapımcısı Çiğdem Mater, belgeselci Mine Özerden ile şehir plancısı Tayfun Kahraman’a verilen hapis cezaları Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından onandı. Mimar Mücella Yapıcı ile akademisyen Hakan Altınay’a verilen hapis cezaları ise bozularak tahliyelerine karar verildi.

Karar, Türkiye İşçi Partisi üyeleri ile çeşitli siyasi ve STK üyeleri tarafından Bodrum Belediye Meydanı’nda protesto edildi. “Can Atalay ve Gezi tutsaklarına özgürlük” yazılı pankart açan eylemciler, sloganlar attılar. İlçe Başkanı Barkın Kurt tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi;

“Yargıtay 3. Ceza Dairesinin dün Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Osman Kavala’nın hükümeti cebren ve şiddete başvurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs; Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in ise teşebbüse yardım suçlamalarıyla aldıkları cezalar hem kanuni açıdan hem de Gezi’ye katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmündedir. 

Can Atalay ve Gezi Davası meselesi, ne bir avuç insanın, ne Hatay halkının ne de sadece TİP’in konusudur. Mesele tüm Türkiye’ye, emekçilere, milyonlara aittir. Yargıtay kararının arkasındaki siyasi irade, milyonlara, Türkiye halkının demokratik tercihlerine saldırma cüreti gösterdiğini bilmelidir. Cezaevindeki siyasi tutsaklar, gazeteciler, kayyumlar ya da en basit demokratik haklarını kullanması engellenen emekçiler bu zorbalığın açık kanıtlarıdır. Bu saldırganlık ve zorbalık, yanıtını mücadelemizle alacaktır. Zorbalara, halk düşmanlarına meydan okuyoruz. 1 Ekim’de Özgürlük Yürüyüşümüzü başlatıyoruz. Herkes bilsin; bu yürüyüş yalnız TİP’in, yalnız TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın yalnız yürüyüşe fiilen katılan kişilerin olmayacak. Hatay’dan Ankara’ya kadar, özgürlüklerimiz için, halkın demokratik iradesini ortaya koymak için, onurumuz olan Gezi için yürüyeceğiz. Ama yalnız bunlar için değil. Deprem suçları ve suçlularını ifşa etmek için, emekçilerin hakları için, kadınlar için, doğanın talanına dur demek için, gençler için, barış için, sanatçılar için, gazeteciler için, Cumhuriyet’in ikinci yüz yılına emeğin ve özgürlüklerin damga vurması için yürüyeceğiz.

Yanımızda yüzler, binler, arkamızda milyonlar olarak yürüyeceğiz. İl, il, ilçe ilçe, köy köy özgürlük ateşini büyütmek için yürüyeceğiz. Saray’ın korkusunu gerçek kılmak için, direnen tüm dostlarımızla, toplumsal mücadelenin tüm güçleriyle yürüyeceğiz ve kazanacağız. Halk kazanacak, Gezi kazanacak.”