Yolcu Trafiğinde Büyük Artış

Pandeminin yaralarını hızlı saran turizm sektöründe son günlerde rekorlar kırılıyor. Bazı havalimanları pandemi öncesine yaklaşırken 2020’ye göre yolcu trafiği yüzde 10.2 arttı. Milas-Bodrum Havalimanı’na günde 50 jet iniyor...

Yolcu Trafiğinde Büyük Artış

Türkiye'de hem içeriden hem de dışarıdan trafik öyle yoğunlaştı ki havalimanları da oteller de doluluk rekorları kırıyor. Pandeminin etkisindeki 2020'ye göre özellikle turizm bölgelerinde hava trafiğinde onlarca kata kadar çıkan artışlar var. Sadece tarifeli uçaklar değil, gelen özel jet sayısında da ciddi artışlar yaşanıyor.

Milas-Bodrum Havalimanı’na bir günde 50 jet inerken, havalimanı Ocak-Haziran rakamları dış hatlarda yüzde 24.487 artış gösterdi. İç hatlardaki artış oranı yüzde 102'ye kadar çıktı. İkinci en büyük artışı yüzde 1.217 ile Dalaman yakalarken Dalaman'da iç hatlarda yaşanan artış yüzde 118 oldu. Alanya ve Antalya havalimanları dış hatlarındaki artış sırasıyla yüzde 294 ve yüzde 142 olurken, iç hatlarda bu oranlar yüzde 14 ve yüzde 74 olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde bayramda yüzde 100 doluluk oranları yakalanırken dış hatlarda da iç hatlarda da havalimanları pandemiden bu yana en yüksek rakamlarına ulaşıyor.