AKADEMİA, Kapılarını Sergiyle Açtı

Bodrum’da yaşamını sürdüren ressam Müfit Karzek'in zeytin ağaçlarını resmettiği eserleri, AKADEMİA'da sanatseverlerle buluştu.

AKADEMİA, Kapılarını Sergiyle Açtı

Yurt içinde, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki koleksiyonlarda eserleri bulunan ünlü sanatçının çini mürekkebini, kalem ve fırçalarla kağıda uygulayarak ürettiği çalışmaları, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı'nda (AKADEMİA) sanatseverlerle buluştu. 

Sanatçının 56 çalışmasının yer aldığı serginin, canlı müzik dinletisi eşliğinde yapılan açılışına sanatseverler ilgi gösterdi.

Açılışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Müfit Karzek, şunları dile getirdi;

“AKADEMİA, bu sene açılışı benimle yaptı, çok büyük onur duydum. Zeytinler, AKADEMİA’nın anlamına da iyi geldi. Bana sergileme imkanı sağladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Sergide genelde zeytinlerim var, bunun yanında manzara resimlerim de var. Zeytin ağacının  yüzü, gerçekte güneşe bakan kısım. Sabah güneş doğuyor, zeytin yaprakları ile birlikte doğuya dönüyor ve güneşi takip ediyor. Sonra akşam onu batırıyor. Zeytin, bu takip sırasında bir dönme hareketi yapıyor. Güneş battıktan sonra da aşağından takip etmeye devam ediyor. Tekrar doğana kadar takip ediyor. Bu benim müthiş hoşuma gitti, bunda Mevlevi bir hareket var. Zeytinin bu hareketi yapıyor olması, yaptığım işe müthiş anlam kazandırdı. Benim için bir başka anlamı daha var, zeytin karatavuk kuşu ile yaşar. Karatavuk, zeytinin dostu bir kuş. Karatavuk, zeytinin hastalıklarını temizler. Mesela zeytinin en önemli hastalıklarından biri pamukçuk hastalığıdır. O hastalık, karatavuk sayesinde yok olur. Ben bunu öğrendikten sonra zeytine bir anlam daha eklendi. Zeytinin koruyucularının olması çok hoşuma gitti.”

Sergi, 23 Haziran tarihine kadar açık kalacak.