Caz Festivali Midtown’da Sürdü

8. Uluslararası Bodrum Caz Festivali, Esra Gürçay Quartet ve Önder Focan Trio feat. Güneş Cengiz konserleri ile devam etti.

Caz Festivali Midtown’da Sürdü

Kültür ve Turizm Bakanlığı,  Muğla Büyükşehir Belediyesi,  Bodrum Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin destekleriyle düzenlenen 8. Uluslararası Bodrum Caz Festivali, Midtown Metreküp Teras Sahnesi’ndeki iki konserle devam etti. 

Esra Gürçay Quartet ve Önder Focan Trio feat. Güneş Cengiz konserleri ile devam etti. Türkiye'de caz müziğin öncü isimlerinden olan gitarist Önder Focan, konser öncesi Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bodrum Caz Festivali’nde olmak son derece keyifli. Bodrum’da çok iyi bir caz dinleyici var, onu da biliyoruz. Caz Derneği, hem Ankara’da hem de Bodrum’da çok güzel işler yapıyor. Bu festivalin bir parçası olmak bizim için onur. Bu festival umarım uzun yıllar sürdürülür. Bodrum’da bir caz potansiyeli var. Çok fazla caz müzisyeni burada kalıyor. Burada caz mekanlarını canlandırmaya çalışan çok değerli arkadaşlarım var. Bodrumlulara bunu değerlendirmelerini rica ediyorum.”

19. Nardis Vokal Yarışması’nda 3’üncü olan 18 yaşındaki Güneş Cengiz de konserde sahneye çıkıp 3 şarkı seslendirdi. Cengiz, heyecanını şu sözlerle anlattı;

“Çok küçük yaşlardan beri şarkı söylemeyi çok seviyordum zaten. Sonra Sibel Köse ile tanıştım. Çok güzel dersler yaptık, 19. Nardis Vokal Yarışması’na katıldım. Burada sahneye çıkma imkanı bulduğum için çok mutluyum. Daha önce böyle bir deneyim yaşamadım.  Bu ilk deneyimim. Bu yüzden çok heyecanlıyım.”

Gecede Randy Esen ve Güç Başar Gülle’nin öğrencisi, genç caz vokalisti Esra Gürçay, 2022 yılında kurduğu grubu ile festival sahnesinde yerini aldı. Grup, repertuvarında geleneksel ve modern caz standartlarının yanında, jazz-fusion, funk ve neo-soul gibi türlere ve orijinal bestelere de yer verdi.

 

İkinci bölümde ise Önder Focan Trio feat. Güneş Cengiz konseri vardı. Türkiye'de caz müziğin öncü isimlerinden olan gitarist Önder Focan, son dönemlerde birlikte çaldıkları yeni neslin en beğenilen ve talep gören caz müzisyenlerinden bascı Enver Muhamedi ve davulcu Burak Cihangirli ile caz severlerle buluştu. Sahnede Önder Focan Trio’ya 19. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’nda ödül alan Güneş Cengiz eşlik etti. 

8. Uluslararası  Bodrum Caz Festivali, 14 Haziran akşamı Anthaven’da Kerem Görsev Trio ile devam edecek. Festivalin finali, 15 Haziran günü her yıl olduğu gibi  Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars ile yapılacak.